Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad jest groźny również latem. Coraz więcej strażackich interwencji!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Latem czad także może zabić.
Latem czad także może zabić. Archiwum GL
Choć o niebezpieczeństwie związanym z tlenkiem węgla zwykle głośno jest w sezonie grzewczym, to okazuje się, że czad truje również latem. W ostatnim czasie strażacy mają bardzo dużo takich zgłoszeń. Winne są wysokie temperatury.

Czad może zabić także latem

Tlenek węgla to toksyczny gaz, który może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci. O takich przypadkach słyszy się głównie zimą, ale latem także się zdarzają. Czad jest groźny jest zwłaszcza przy takich temperaturach jak teraz.

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tak zwanego ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Taki termiczny korek powoduje że spaliny z naszych urządzeń gazowych zamiast wydostać się kominem na zewnątrz wracają do mieszkania - mówi Dariusz Szymura, rzecznik Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie.

Takich zgłoszeń jest coraz więcej

Lubuscy strażacy tylko od czerwca odnotowali szesnaście zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Trzy osoby zostały poszkodowane. Większej tragedii udało się uniknąć, bo w większości mieszkań o tej porze roku są otwarte okna.

Należy pamiętać, że właśnie w niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii. Szczelnie zamknięte okna, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, ale też brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają że w naszych mieszkaniach lub domach możemy paść ofiarą tlenku węgla - tłumaczy Dariusz Szymura.

Tlenek węgla to cichy zabójca

Czad jest nazywany cichym zabójcą, bo nie ma smaku, zapachu ani koloru, dlatego człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Tu z pomocą przychodzi detektor tlenku węgla, czyli tak zwana czujka. To niewielkie urządzenie, które stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje. Jego sercem jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny, który zawiera substancje reagujące z tlenkiem węgla. Mikroprocesor analizuje te reakcje i określa na tej podstawie stężenie czadu. Elementem niezbędnym jest głośnik, który uruchamia się w sytuacji zagrożenia i ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto