Czego bezwzględnie należy unikać, walcząc z egzemą?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Atopowe zapalenie skóry to nic innego, jak właśnie egzema. Schorzenie to jest bardzo uciążliwe w leczeniu i może nawracać w różnych etapach naszego życia. Pojawiające się na skórze czerwone, swędzące wykwity utrudniają codzienne funkcjonowanie. Oprócz przyjmowania leków przepisanych przez lekarza możemy też zmienić nasz codzienny styl życia, który najpewniej przyczyni się do zwiększenia komfortu. Czego należy jednak unikać, jeżeli zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry?

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry

Przewlekła choroba znana jako egzema występuje praktycznie w każdym wieku. Najczęściej ujawnia się już w okresie niemowlęcym, co zmusza rodziców do poznania tej dolegliwości i nauczenia się, jak odpowiednio pielęgnować malucha, u którego obecne są stany zapalne. Atopowe zapalenie skóry można leczyć domowymi sposobami, jednakże w większości przypadków nie obędzie się również bez leków i maści przepisanych przez lekarza. Naturalne dodatki są tylko doraźną pomocą, dzięki której swędzenie jest mniej uciążliwe.

AZS to nic innego, jak wykwity w formie czerwonych grudek, które pojawiają się na skórze (zwłaszcza często w okolicach rąk). Skłonność do alergii, suchość i potrzeba drapania to kolejne objawy tej choroby. Do atopowego zapalenia skóry możemy mieć predyspozycje genetyczne, jednak potrzebny jest alergen, który ujawni, że zmagamy się właśnie z egzemą. Co może nim być? Czego powinniśmy wystrzegać się przy AZS?

Dlaczego egzema jest tak uciążliwa?

Jednym z głównych powodów, przez które egzema uznawana jest za trudną w leczeniu chorobę, jest fakt, że może nawracać. Jeżeli nie uda się nam całkowicie wyeliminować czynników wpływających na pojawianie się stanów zapalnych, to najpewniej w niedalekiej przyszłości znowu będziemy zmuszeni przyjmować leki i szukać sposobu na poprawę stanu skóry.

Tak naprawdę egzema, znana też jako AZS, pojawia się u osób, które mają genetyczne skłonności do występowania wyprysku atopowego. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i szczególnie zwracać uwagę na to, z czym mamy kontakt oraz co spożywamy.

Czego unikać, jeżeli zmagamy się z egzemą?

Istnieje kilka takich czynników, które sprawią, że egzema da o sobie znać. Najbardziej popularnym powodem jest spożywanie nieodpowiednich produktów. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny pozostawać na specjalnej, ubogo histaminowej diecie. Konieczne jest ograniczenie pewnych składników, podczas gdy innych nasz organizm będzie szczególnie potrzebował. Ale to nie wszystko. Jednym z czynników, który wywoła nawrót AZS, jest stres. Jest on niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego trzeba bezwzględnie starać się go unikać.

Osoby z egzemą najczęściej rezygnują z długich kąpieli i pamiętają o tym, że zima jest trudną porą roku, którą należy przetrwać w możliwie najlepszy sposób. Latem natomiast powinniśmy robić wszystko, aby na naszej skórze zbyt długo nie pozostawał pot, który zanieczyszcza gruczoły łojowe. Osoby z egzemą muszą kupować środki czystości i kosmetyki, które pozbawione są dodatków zapachowych oraz niektórych substancji będących dla zdrowych osób składnikami neutralnymi. Nawet to, co nosimy na co dzień, ma znaczenie – nie sprawdzą się tutaj sztuczne tkaniny, takiej jak choćby poliester, ale też gryząca i podrażniająca skórę wełna.

Mając AZS, musimy przede wszystkim obserwować nasze ciało i notować, jakie konkretne alergeny powodują u nas nawrót objawów. U każdego może być to coś nieco innego, dlatego pozostawanie pod stałą opieką lekarza również jest ważne.

Co może pomóc skórze, którą dotknęło AZS?

Chociaż AZS jest uporczywym schorzeniem, które może nawracać, to jednak istnieją sposoby, aby żyć z egzemą i normalnie funkcjonować każdego dnia. Konieczne jest natomiast pozostawanie pod opieką lekarza, który na bieżąco będzie kontrolował, czy nie postępują niepokojące zmiany. Zazwyczaj w trudnych przypadkach specjaliści przepisują leki znane jako antyhistaminowe. Pomagają one poradzić sobie z uporczywym swędzeniem. Co jeszcze bywa skuteczne? Są to między innymi maści zawierające sterydy, których głównym zadaniem jest zmniejszenie stanów zapalnych skóry.

Z egzemą można też walczyć poprzez zastosowanie produktów, które nie są przepisywane na receptę (np. maści). Ale leczenie to przede wszystkim zmiana stylu życia, wprowadzenie zdrowej diety, noszenie przewiewnych ubrań, ograniczenie używek i stosowanie poprawnej pielęgnacji przeznaczonej dla skóry z AZS.

Dodaj ogłoszenie