Czekają nas zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością możliwość odbywania szkolenia z opiekunem

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą.
Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Udostępnij:
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiła się możliwość nauki jazdy z opiekunem, a pytania egzaminacyjne nie będą już upubliczniane. Zmiany dotkną także egzaminatorów i instruktorów. Co jeszcze się zmieni?

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy dotyczącym zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. - Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego" - czytamy w komunikacie.

Nauka jazdy z opiekunem

Jak czytamy, nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Taka możliwość będzie dotyczyła osoby, która ukończyła kurs w szkole nauki jazdy, a jej opiekun prawny będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.

Jazdy doszkalające

Nowe przepisy wprowadzą możliwość szkolenia w OSK osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także ubiegających się o przywrócenie cofniętych lub zatrzymanych praw jazdy. Przypomniano, że obecnie kierowcy, którzy chcą doszkolić, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy.

Nowe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów

Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów. Dotychczas, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat.

Ponadto, instruktorzy, wykładowcy i egzaminatorzy będą rzadziej odbywać warsztaty doskonalenia zawodowego- nie raz na rok, a na dwa lata. Ponadto instruktorzy techniki jazdy będą musieli odbywać obowiązkowe warsztaty doskonalenia zawodowego- do tej pory takie szkolenie nie było wymagane.

Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy

Zgodnie z nowymi przepisami, pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą upublicznianie. - "Planujemy, aby po wprowadzeniu przepisów ustawy publikowane były przykładowe (ale nie wszystkie) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym na prawo jazdy" - podanow komunikacie. - "Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza jednak rezygnować z publikowania na stronach internetowych pytań stosowanych na egzaminie państwowym"- dodano.

Kurs dla łamiących przepisy

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, kierowcy w okresie próbnym, między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy muszą odbyć obowiązkowe kursy dokształcające. Jednak "z uwagi na niedostosowanie bazy Centralnej Ewidencji Kierowców przepisy te jednak nie są stosowane". Dlatego zaproponowano obowiązek odbycia szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jedynie dla tych młodych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia w ruchu drogowym.

Najmłodsi, przyszli kierowcy

W programie nauczania dla klasy 4. szkoły podstawowej wprowadzony zostanie obowiązkowy przedmiot „wychowanie komunikacyjne”. - "Będą to zajęcia, w ramach których uczniowie będą m.in. przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej"- napisano.

Ponadto poinformowano, że nowe przepisy zakładają rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców na zwykłe ośrodki i ośrodki spełniające dodatkowe wymagania. Poprawie ma ulec również nadzór nad szkołami nauki jazdy.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie