Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy możliwy jest ślub bez maseczki? Co z chrztami i Komunią? Kościół przedstawił program w czasie epidemii

Redakcja
Przy okazji każdej mszy czy nabożeństwa trzeba zachować reżim sanitarny, czyli odstęp od drugiego wiernego.
Przy okazji każdej mszy czy nabożeństwa trzeba zachować reżim sanitarny, czyli odstęp od drugiego wiernego. Archiwum Polska Press
Pierwszą Komunię dziecko może przyjąć indywidualnie, a pary składające sobie przyrzeczenie małżeńskie mogą być bez maseczki. Tak wygląda udzielanie sakramentów w czasie znoszenia obostrzeń.

„Każdorazowe złagodzenie reżimu sanitarnego zmieniać będzie model duszpasterski w stronę bezpośredniego uczestnictwa wiernych i duszpasterzy w liturgii”– pisze ks. Robert Patro, dyrektor wydziału duszpasterskiego w kurii zielonogórsko-gorzowskiej. Lubuski Kościół właśnie przygotował program duszpasterski na czas epidemii i łagodzenia obostrzeń z nią związanych.

Trwa głosowanie...

Jak wolisz przyjmować Komunię?

Na razie w kościołach może przebywać jeszcze ograniczona liczba wiernych. Wciąż obowiązuje zatem dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Jeśli zmienią się przepisy sanitarne, duchowni będą zachęcać do powrotu wiernych do świątyń. Z czasem zostanie też zniesiona dyspensa.

Zniesienie części obostrzeń związanych z koronawirusem sprawia, że nastąpiły zmiany dotyczące m.in. przyjmowania sakramentów czy nabożeństw. Jak to zatem aktualnie wygląda?

Chrzest

Ten sakrament cały czas jest możliwy. W porównaniu z okresem sprzed koronawirusa, może jednak odbyć się tylko poza mszą świętą. Nie należy jednak kumulować chrztów (tak jak to miało miejsce jeszcze do marca tego roku).

Pierwsza Komunia

- Możliwe jest przygotowanie i udzielanie dzieciom sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii św. w formie indywidualnej lub w małych grupach – za zgodą proboszcza i na wyraźną prośbę rodziców oraz przy ich udziale. Przygotowanie i celebracje mogą odbywać się tylko w kościele z uwzględnieniem limitu osób i dystansu. W przygotowaniach można roztropnie wykorzystywać także komunikację on-line – pisze w diecezjalnym programie duszpasterskim ks. Robert Patro.

Jeśli ktoś chciałby, aby I Komunia jego dziecka odbyła się indywidualnie, musi poprosić parafię, aby zgłosiła to do 24 maja. Kiedy będzie możliwa I Komunia z udziałem całych klas? Dopiero, gdy dzieci powrócą do szkół. A to może być dopiero w nowym roku szkolnym.

Bierzmowanie

Przygotowania do tego sakramentu, a co za tym idzie - jego udzielanie - zostało zawieszone do odwołania.

Msza świeta

W trakcie mszy należy mieć założoną maseczkę ochronną (z obowiązku jej noszenia zwolniony jest tylko ksiądz), a jeśli we mszy chce uczestniczyć dziecko poniżej 13. roku życia, musi być pod opieką rodziców. Zaleca się, aby Komunię przyjmować na rękę. W lubuskich świątyniach jest już taka możliwość. Zdecydowana większość wiernych woli jednak przyjmować Komunię bezpośrednio do ust.

Kuria zaleca, aby zamiast zbiórki wierni mogli składać ofiary po mszy do wystawionego w bezpiecznym miejscu koszyka. Zachęca się też do umożliwiania wiernym wpłat na konto parafii.

Spowiedź

Jest możliwa, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. W kratce konfesjonału powinna być folia, konfesjonał po każdej spowiedzi powinien być zdezynfekowany. Spowiedź może też odbywać się przestronnym miejscu, np. biurze parafialnym czy zakrystii.

Małżeństwo

Ten sakrament pary mogą udzielać sobie nawzajem w trakcie mszy lub poza nią. Co ważne, na czas składania przysięgi małżeńskiej narzeczeni mogą zdjąć maseczkę.

- W przypadku przełożenia ślubu, pamiętać należy o ważności dokumentów: metryka chrztu i dokument USC – sześć miesięcy, protokół przedmałżeński – rok – przypomina ks. Patro.

Pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do części przy grobie z zachowaniem dystansu oraz limitu 50 osób nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej. Msza pogrzebowa może być odprawiona bez trumny czy urny w dniu pogrzebu albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby, z zachowaniem limitu osób i dystansu.

Czytaj również:
Księża diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zebrali 176 tys. zł na walkę z koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto