Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Gorzowie jest bezpiecznie? Gdzie trzeba wysłać patrole?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Miasto czeka na odpowiedzi mieszkańców do 15 lutego 2022.
Miasto czeka na odpowiedzi mieszkańców do 15 lutego 2022. Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta w Gorzowie
Gdzie nie czujemy się bezpiecznie? Jakie zagrożenia najczęściej występują w mieście? Gorzowscy urzędnicy właśnie pytają mieszkańców o poczucie bezpieczeństwa. Od odpowiedzi zależy to, gdzie częściej będą wysyłane patrole czy może powstać monitoring.

- Dzięki tej ankiecie chcemy sprawdzić, gdzie mieszkańcy mogą czuć się niebezpiecznie czy też jakie zagrożenia im najbardziej doskwierają. Będziemy mogli na głosy gorzowian zareagować - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta. W środę 19 stycznia miasto rozpoczęło zbieranie głosów mieszkańców w ankiecie dotyczącej bezpieczeństwa w mieście. Znajduje się ona w tym miejscu.

Ankieta składa się z 13 pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w Gorzowie. Jest w niej m.in. pytanie: „Czy czuje się Pan(i) bezpiecznie w Gorzowie?”, ale też: „Jakie trzy główne zagrożenia wskazał(a)by Pan(i) występujące w mieście?”. W tym drugim wskazać można: napady i rozboje, bójki i pobicia, kradzieże i włamania, niszczenie mienia, zagrożenia w ruchu drogowym, handel narkotykami czy pożary.

Przy okazji można też wskazać miejsca, gdzie mieszkańcy czują się niebezpiecznie.
- Miasto to twór żywy, nieustannie się zmieniający. Miejsca, które mogły budzić poczucie niebezpieczeństwa przed laty nie muszą się przecież stale znajdować w tych samych częściach miasta. W Gorzowie osiedla się rozrastają, chcemy więc też poznać opinię mieszkańców, czy w nich się mieszka bezpiecznie - tłumaczy rzecznik miasta.

To, jak zmienia się poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców, widać choćby na przestrzeni lat. Jeszcze w latach 90. za jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc uchodził Kwadrat. Teraz, a tym bardziej po rewitalizacji tego miejsca, jest zupełnie inaczej. Widać to choćby po liczbie bawiących się tam dzieci. Podobnie jest z Zawarciem. Że jest to bezpieczna dzielnica, od lat słyszymy od mieszkańców, a potwierdza to też policja.

W ankiecie jest również pytanie o to, jak często mieszkańcy zauważają patrole policji lub straży miejskiej w swojej okolicy. Urzędnicy pytają także, czy mieszkańcy znają swojego dzielnicowego.
- Jeśli z ankiety wyjdzie, że duża grupa mieszkańców nie zauważa patroli, to postaramy się doprowadzić do zwiększenia wizyt funkcjonariuszy na osiedlach. A jeśli okaże się, że gorzowianie nie znają swoich dzielnicowych, to postaramy się przygotować z policją akcję pozwalającą mieszkańcom ich poznać - mówi rzecznik Ciepiela.

Gorzowianie mogą też liczyć na to, że od ich odpowiedzi zależeć będą zmiany w infrastrukturze, a więc np. tam, gdzie - zdaniem mieszkańców - może być niebezpiecznie, zostanie zamontowany monitoring.
- Na zgłoszenia mieszkańców zareagowaliśmy ostatnio po tragicznym wypadku, w którym w śródmieściu zginął czterolatek. W okolicy miejsca, w którym doszło do tragedii, zamontowane zostały na drodze progi zwalniające - mówi Ciepiela.

Wyniki ankiety będą podstawą do przygotowania „Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na lata 2022 – 2024”. Na odpowiedzi na pytania w ankiecie urzędnicy czekają do 15 lutego.

Czytaj również:
Jedziesz przez Gorzów? Uważaj na tych ulicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto