Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Gorzowie jest dobry klimat dla rowerów? Możesz wyrazić swoją opinię!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzów po raz pierwszy włączył się w Badanie Klimatu Rowerowego.
Gorzów po raz pierwszy włączył się w Badanie Klimatu Rowerowego. Magda Marszałek
Stowarzyszenie Polska Unia Mobilności Aktywnej sprawdza warunki dla rowerzystów w kilkudziesięciu miastach. Do Badania Klimatu Rowerowego dołączył również Gorzów. Jest okazja, żeby wyrazić swoje zdanie i ocenić różne aspekty dotyczące poruszania się po mieście na dwóch kółkach.

Gorzów to nie Amsterdam, ale...

Rower jest praktyczny, wygodny i niedrogi. Nic więc dziwnego, że sięga po niego coraz więcej osób. Dla niektórych dwa kółka to nie tylko rekreacja, ale też codzienny środek transportu. A w przypadku zakorkowanych miast również najszybszy. Z jednośladów korzysta także wielu gorzowian. Właśnie z myślą o nich z roku na rok przybywa tras rowerowych.

Obecnie gorzowscy rowerzyści mogą korzystać z ponad sześćdziesięciu kilometrów tras na terenie miasta. To o blisko czterdzieści kilometrów więcej niż jeszcze dekadę temu - mówi Paweł Najdora z Wydziału Dróg w gorzowskim magistracie.

Ale miasto inwestuje nie tylko w same trasy rowerowe, ale również w infrastrukturę towarzyszącą.

Chodzi tu na przykład przykład o stojaki czy stacje napraw rowerów, które zdecydowanie ułatwiają podróżowanie jednośladem. Takich udogodnień powinno być pod dostatkiem i w tej kwestii również sporo się zmienia - dodaje Paweł Najdora.

Jak jeździ się rowerem po Gorzowie?

Czy gorzowscy rowerzyści te zmiany dostrzegają i co ich zdaniem jest jeszcze do zrobienia? To pokazać ma Badanie Klimatu Rowerowego. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić specjalną internetową ankietę. Zawiera ona prawie czterdzieści pytań dotyczących różnych aspektów poruszania się rowerem po mieście.

  • Czy rowerzyści są w mieście akceptowani przez wszystkich uczestników ruchu drogowego?
  • Czy jazda rowerem jest w mieście promowana?
  • Czy w mieście są podejmowane wysiłki na rzecz rozwoju korzystania z rowerów?
  • Czy drogi rowerowe w Gorzowie są regularnie czyszczone?
  • Czy jadąc rowerem w mieście rowerzyści czują się bezpiecznie?
  • Czy ścieżki i drogi rowerowe są wygodne i szerokie?
  • Czy miasto jest przyjazne rowerzystom?

Kwestionariusz jest wypełniany przez respondentów anonimowo, a system posiada zabezpieczenia przeciwko wielokrotnemu wypełnianiu ankiet.

Miasto może zyskać cenne wskazówki

Wyniki badania pozwolą na ocenę dotychczasowych działań samorządu w zakresie polityki ruchu rowerowego. Będzie także wskazówką w zakresie najpilniejszych działań na rzecz poprawy ruchu jednośladów.

Badanie Klimatu Rowerowego przede wszystkim pozwoli nam poznać opinię mieszkańców dotyczącą infrastruktury rowerowej i jakości korzystania z roweru w Gorzowie. Użytkownicy rowerów jako eksperci mają możliwość oceny lokalnego środowiska rowerowego. W badaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego, jak często korzysta z roweru - tłumaczy Paweł Najdora.

Miasto otrzyma indywidualny raport z badania, jeśli spełni minimalny próg liczby wypełnionych ankiet. W Gorzowie jest to sto pięćdziesiąt rozwiązanych ankiet. Badanie trwa do końca lutego. Ankietę można wypełnić na stronie rowerowyklimat.pl

Zobacz również:

Obejrzyj też wideo: Nagrodziliśmy najpopularniejszych sportowców w plebiscycie Kuriera

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto