Darmowe owoce w Gorzowie? Tak, można je zerwać, jeśli się wie, gdzie rosną drzewa!

OPRAC.: red.
Gdzie w Gorzowie rosną owocowe drzewka? M.in. tutaj!
Gdzie w Gorzowie rosną owocowe drzewka? M.in. tutaj! materiały ze strony fallingfruit.org
W Gorzowie rośnie wiele drzew owocowych, z których ludzie zrywają darmowe owoce. Gdzie są? Oj, to często tajemnica "zorientowanych w temacie". Ale... kilka lokalizacji zdradzimy!

Wiecie, że w internecie jest osobny serwis poświęcony właśnie takim drzewom? „Takim”, czyli bezpańskim, rosnącym przy drogach czy gdzieś na łąkach, skąd można legalnie brać owoce.

Na stronie fallingfruit.org znajdziemy też Gorzów i kilkanaście wskazań z naszego miasta. Jest zaznaczona jabłoń nieopodal ul. Niepodległości, jest morwa nieopodal Komendy Miejskiej Policji przy ul. Wróblewskiego czy jabłoń przy ul. Pomorskiej, niemal na wysokości wyjazdu ze stacji paliw Intermarche. Z kolei na samej górze al. Andrzejewskiego stoją robinie akacjowe. Jak ktoś potrafi, potrafi przyrządzić z ich kwiatów i kwiatostanów różne smakołyki.

Zamiast sadów jest osiedle, ale drzewa wciąż owocują

Jednak w Gorzowie drzew z darmowymi owocami jest znacznie więcej. Ile? - Myślę, że dziesiątki na pewno. Po prostu nie każde widać z chodnika, bo nie wszędzie śliwki spadają pod nogi - mówi nam gorzowianin, który potrafi z takich owoców zrobić kilkadziesiąt słoików przetworów.

Wskazuje na wiśnie przy ul. Srebrnej koło gazowni (dwa drzewa). - W tej okolicy, trochę wcześniej, rosną też jabłka. Kilka lat temu była jeszcze piękna grusza - mówi.

Czasami odwiedza też teren dawnych sadów na obecnym osiedlu Sady. Pojedyncze drzewa zachowały się, wypuszczają owoce.

To miejsce wskazali nam także nasi Czytelnicy: Aleksandra i Adam. - Zanim zaczęło się wycinanie drzew w tym rejonie, opuszczony sad dawał owoce setkom ludzi. Teraz owoce są małe, trochę nijakie, bo przez lata nie było należytej dbałości o drzewa - mówi pan Zdzisław, którego... spotykamy tam z pudełkiem po farbie i owocami w środku.

A co powiecie na morwę? Bo na nią też mamy namiary

Pani Ela podpowiada, że małe śliwki rosną też przy restauracji Letnia i niedaleko Studni Czarownic. Dana radzi po jabłka i mirabelki wybrać się na ul. Bierzarina (okolice dawnego salonu schodowego Szyjkowski), a przy Żniwnej znajdziemy konkretne śliwki. Mirabelki rosną też przy pętli autobusowej na ul. Dekerta. Pani Monika podpowiada, że po jabłka można się też wybrać ciut za miasto. Są w Janczewie. - Pod górkę i od razu w prawo do końca - zdradza lokalizację.

Sebastian podpowiada także Górczyn. A konkretnie okolice ul. Kombatantów. - Przy garażach rosną jabłuszka, a za skrzyżowaniem w stronę ul. Bora Komorowskiego śliweczki - dzieli się wiedzą. Ten sam zestaw - zapewnia Mariusz - można znaleźć na pętli autobusowej przy ul. Śląskiej.

Pani Joanna ma inny, ciekawy typ. Chodzi o okolicę ostatniego przystanku autobusowego linii 107 przy ul. Działkowców. Tam rośnie morwa! I czarna, i biała.

Naprawdę ładne mirabelki rosną też przy Wale Okrężnym. To właśnie tam zostało wykonane zdjęcie - podczas jednej ze zbiórek.
A na Piaskach - to rada Czytelniczki Sylwii - owoców szukajcie wzdłuż chodnika na boisko szkolne SP21.

Nie kradnij, nie niszcz, to wystarczy na dłużej

Znakomity kucharz Łukasz Konik radzi, by zdziczałych owoców przed obróbką próbować. - Mogą bowiem wymagać więcej cukru, więcej pektyny. Po prostu sprawdźmy, co udało nam się zebrać - tłumaczy. Sam też korzysta z natury. - Znam miejsce, gdzie rośnie genialna morwa. Jest pyszna. Ale więcej nie zdradzę! - śmieje się.

Nasi rozmówcy proszą o jedno: by bezpańskie drzewka owocowe szanować.
- Zerwij, jak chcesz, ale tyle, ile zjesz. Nie niszcz. Nie strącaj niedojrzałych owoców. Niech poczekają na kogoś innego -
mówi mi para rowerzystów około 60. zajadające koło gazowni kwaśne wiśnie.

Owoców została tam już tylko resztka, wysoko. Resztę zjedli spacerowicze i rowerzyści.

PS. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że w w Gorzowie rosną także znakomite papierówki, orzechy, renglody... Może na nie traficie

POWYŻSZY MATERIAŁ UKAZAŁ SIĘ W GL W 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE
Lubuskie: te jeziora mają doskonale czystą wodę! Trzy z nich są całkiem blisko Gorzowa

Wideo

Dodaj ogłoszenie