Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny areszt w Gorzowie. Tak wyglądały milicyjne dołki w zabytkowej willi. Dziś piękny budynek przechodzi remont za grube miliony!

red.
Po wojnie willa służyła ówczesnej izbie handlowej.
Po wojnie willa służyła ówczesnej izbie handlowej. Michał Dzwoniarkiewicz
Sale aresztowe, tzw. dołki, za czasów Milicji Obywatelskiej mieściły się w zabytkowej willi wybudowanej przez landsberskiego fabrykanta. Obecnie willa znalazła właściciela i przechodzi gruntowny remont. Zobacz, jak wyglądały dawne cele!

Willa fabrykancka Karla Jaehnego zbudowana została w 1896 roku. Później znana była wielu gorzowianom jako "policyjne dołki". Od lat niestety, ta architektoniczna perełka niszczała. Teraz zyska nowy blask. W zabytkowej willi powstanie Regionalne Centrum Przedsiębiorczości przy Zachodniej Izbie Przemysłowo - Handlowej. Dodamy tylko, że na krótki czas po wojnie, fabrykancka willa też służyła (ówczesnej) izbie handlowej.

Karl Jaehne wybudował piękną willę w centrum miasta

Karl Jaehne był właścicielem zakładu przemysłowego o nazwie „Maschinenfabrik und Eisengiesserei Vormals C. Jaehne & Sohn Landsberg-Warthe” i to właśnie z jego inicjatywy wybudowano eklektyczną willę w centrum miasta. Znajduje się ona przy Parku Róż, a obecnie też przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Co ciekawe, chlubą Jaehnego był piękny sad, który następnie został podarowany miastu, tworzącemu park nad Kłodawką (obecnie Park Wiosny Ludów).

Po wojnie przez krótki czas willa służyła ówczesnej izbie handlowej. Następnie w jej piwnicach Milicja Obywatelska utworzyła areszt. I niestety, właśnie z tym, najbardziej kojarzy się gorzowianom. Gdy willa przestała być "dołkiem" zaczęła niszczeć i straszyć.

Eklektyczna willa miała swój urok

Jak na swojej stronie podaje gorzowski magistrat, willa "charakteryzuje się neorenesansowym wystrojem elewacji o proweniencji francuskiej".

Na bogaty detal architektoniczny składają się takie elementy jak: boniowanie, gzymsy, otwory w dekoracyjnych obramowaniach. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjna klatka schodowa o ozdobnych żeliwnych elementach. (ul. Kosynierów Gdyńskich 108)

Dawna willa, później areszt, w przyszłości nowoczesne biura

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa chce nawiązać do historii i po 70 latach przywrócić willi funkcję związaną z biznesem. Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie największym centrum wspierania i rozwoju biznesu w regionie.

Za renowację zabytku odpowiada firma Drew Plast - Mazowiecki (ta sama firma w ostatnim czasie rozbudowała SP 20 na Manhattanie). W willi powstaną nowoczesne pomieszczenia biurowe, multimedialne sale konferencyjne i szkoleniowe, przestrzeń coworkingowa, boksy do prywatnych spotkań biznesowych oraz część rekreacyjna do networkingu.

Remont ma kosztować prawie 10 mln złotych, z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego to 8,5 mln zł.

WIDEO: Tak wyglądała Willa Paucksha, sprzedana w 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto