To jedno z ważniejszych wydarzeń w diecezji. W sobotę 27 maja dwóch kleryków Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ma przyjąć święcenia kapłańskie. Będzie to diakon Rafał Kierczuk z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu oraz diakon Damian Swiniarek z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.
Święcenia odbędą się podczas mszy świętej, która rozpocznie się o 11.00 w katedrze w Gorzowie.
- Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi – opowiada o tym, jak wyglądają święcenia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

- Następnie zgromadzeni modlą się za mających przyjąć święcenia śpiewając litanię do wszystkich świętych. W czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup najpierw w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów, a później odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Potem nowo wyświęceni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem oraz kielicha z winem i wodą, a także udzieleniem pocałunku pokoju. Nowo wyświęceni kapłani od razu wypełniają swoją funkcję liturgiczną koncelebrując wraz z biskupem mszę św., podczas której po raz pierwszy wypowiedzą słowa Modlitwy Eucharystycznej – mówi dalej ks. Sapieha.
Ilu kleryków jest w seminarium?
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej kandydaci na księży przygotowują się do święceń, mieszkając w Gorzowie. Klerycy zajmują część budynku Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty, czyli dawnego tzw. pałacyku biskupiego przy ul. 30 Stycznia. Oprócz dwóch alumnów, którzy w sobotę przyjmą święcenia, w seminarium jest łącznie ośmiu kleryków. To najmniej od lat. Na każdym roku akademickim – studia i formacja kapłańska trwają sześć lat – jest jednak co najmniej jeden kleryk.
Wierni diecezji cały czas modlą się o nowe powołania kapłańskie. Niecałe trzy lata temu bp Lityński ustanowił w Paradyżu, gdzie formalnie mieści się seminarium, Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Odbywają się też pielgrzymki powołaniowe. W sobotę 20 maja wierni szli z Paradyża do Rokitna. Szło w niej około 300 osób.
Czytaj również:
Bp Put w rocznicę śmierci bpa Pluty: W Gorzowie do kościoła chodzi 10 proc. wiernych!
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?