Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zegar na wieży katedry nie działa? Oto przyczyna

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jedna tarcza zegara waży aż 120 kg. Jego mechanizm - 700 kg.
Jedna tarcza zegara waży aż 120 kg. Jego mechanizm - 700 kg. Jarosław Miłkowski
- Jak zegar wróci z naprawy, będzie chodził idealnie - mówi Zenon Szydłowski, kościelny z katedry w Gorzowie. W wydawnictwie „Łączą nas ludzie i miejsca” mówi, dlaczego na wieży katedralnej wciąż nie ma wskazówek zegara.

Katedralny zegar wciąż jeszcze nie działa, a choć nie odmierza czasu od ponad pięciu lat, to spora część gorzowian wciąż ma w sobie nawyk spoglądania ma kościelną wieżę, by zobaczyć, która jest godzina.

Tablica zegara została ponownie zamontowana na wieży 3 grudnia 2020, czyli ponad dwa lata temu. Do dziś nie zostały jednak zamontowane wskazówki. Dlaczego?

Zegar tak szybko nie wróci?

O powodach powiedział Zenon Szydłowski. Zrobił to w poświęconym katedrze wydawnictwie „Łączą nas ludzie i miejsca”.
- Zegar wciąż nie działa, bowiem mechanizm znajduje się w naprawie. Trochę potrwa zanim wróci, ponieważ zajmujący się nim specjalista musiał skontaktować się z firmą w Niemczech, która ten zegar produkowała. Musiał zdobyć dokumentację, projekty i według nich dorabiać poszczególne zębatki mechanizmu - powiedział Zenon Szydłowski.

Katedralny kościelny opiekował się zegarem od 1980 r., gdy jeszcze był ministrantem.
- Trzeba było go podkręcić, dostawić wskazówki, jak się spóźniały czy przyspieszały. W tygodniu potrafiły do półtorej minuty, więc raz na tydzień się wchodziło i naciągało ciężarek - wspomina w „Łączą nas ludzie i miejsca”.
- Jak zegar wróci, będzie chodził idealnie. Kiedy to się stanie? Tego wciąż nie wiadomo - mówi pan Zenon.
Dziś do poziomu tarcz zegarowych na razie się nie wejdzie. Schody, które prowadziły na górne partie wieży, jeszcze nie zostały odbudowane. Wieża jest zamknięta.

Czarny kolor był oryginalnie

A dlaczego właściwie tarcze zegara są czarne, choć przed pożarem były białe?
- Tarcze mają teraz czarny kolor i pozłacane cyfry, bo tak wyglądały one oryginalnie w XIX wieku - tłumaczył nam dwa lata temu Jakub Kurek z Puszczykowa, gdzie w Zakładzie Konserwacji Obiektów Zabytkowych dokonano renowacji tarczy zegara. Biała tarcza z ciemnymi cyframi pojawiła się na katedralnej wieży dopiero w XX wieku.
- To jednak jest ta sama tarcza, która była przed pożarem. Została tylko pomalowana i odbudowana, bo była zniszczona - mówił nam wtedy Kurek.

Do zamontowania tarczy zegarowej w 2020 trzeba było zamówić dźwig o rozpiętości ramienia 60 metrów.
Do zamontowania tarczy zegarowej w 2020 trzeba było zamówić dźwig o rozpiętości ramienia 60 metrów. Jarosław Miłkowski

By 3 grudnia 2020 można było zawiesić tarcze - zostały zamontowane i od strony Starego Rynku, i od strony skrzyżowania ul. Sikorskiego z Chrobrego - trzeba było zamówić duży dźwig, którego ramię rozłożono do 60 metrów (a więc kilkanaście metrów wyżej niż sama katedra). Jedna tarcza waży bowiem 120 kg. Mechanizm zegara, który jest w naprawie, ma z kolei 700 kg.

Wydawnictwo „Łączą nas ludzie i miejsca” ukazało się w czwartek 15 grudnia. Wydaje je Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda przy wsparciu pieniędzy z Urzędu Miasta w Gorzowie. Najnowszy numer można będzie dostać za darmo m.in. w katedrze, sali obsługi urzędu miasta czy w bibliotece wojewódzkiej.

Czytaj również:
Gorzów. Kruchta w katedrze już otwarta. Jak teraz wygląda?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto