MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie zwierząt zimą. O czym należy pamiętać

Ilona Mrowińska
Paweł Mrowiński
W najcięższym okresie – podczas silnych mrozów i grubej warstwy śniegu – należy dokarmiać zwierzęta. Nie można jednak tego robić pochopnie. Zbyt obfite, nieodpowiednie i nieuzasadnione przyrodniczymi warunkami dokarmianie zwierząt, może im przynieść więcej szkód niż pożytku. Zimowy posiłek musi być zdrowy!

Dieta dokarmianych zwierząt powinna być urozmaicona i podobna do tego, co zjadają w naturze. Jelenie i sarny lubią pokarm bogaty w celulozę i ligninę (zawierają je pędy drzew i krzewów). Dlatego gospodarze lasu - leśnicy wykładają w paśnikach, oprócz siana, zasuszone pędy i liście gatunków, którymi się żywią - tzw. „liściarkę”. Natomiast w specjalnie wydrążonych drewnianych słupach z miękkiego drewna tzw. lizawkach wykłada się sól z mikroelementami, na które zapotrzebowanie organizmów jeleni i saren zimą wzrasta. Dla dzików w leśnej stołówce powinna znaleźć się przede wszystkim sucha karma – najlepiej żołędzie i kasztany.

Leśnicy i myśliwi (tam gdzie jest to uzasadnione) zakładają specjalne poletka z kukurydzą, pszenicą, kapustą pastewną i innymi roślinami, na których duże i małe zwierzęta lasu mogą się posilić. Kuropatwy i inne kuraki leśne najbardziej lubią ziarno zbóż. Nie tylko one będą również wdzięczne za marchew, rzepę i posiekane buraki. Soczysty pokarm wzbogaca zimową dietę i pozwala na zaspokojenie pragnienia, bowiem w czasie dużych mrozów o wodę jest trudno.

**

11 lutego Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej**

Dla ptaków takich jak sikory, dzwońce, czy kowaliki leśnicy wywieszają kule łoju (rodzaj tłuszczu) z oleistymi nasionami słonecznika. To wartościowy, wysokoenergetyczny pokarm, który pozwala na przetrwanie najtęższych mrozów. Możecie takie kule wykonać sami! W garnuszku trzeba rozpuścić tłuszcz, dodać nasiona słonecznika i siemię lniane, a następnie uformować kulę, którą można umieścić w siatce po warzywach. Sikory i dzięcioły nie pogardzą również pokruszonymi orzechami laskowymi. Jeśli chcecie wywiesić w karmniku słoninkę, to zadbajcie o to, aby nie była solona. Sól jest dla ptaków szkodliwa!

Leśnicy stale poprawiają warunki bytowania zwierząt. To oni posiadają odpowiednią wiedzę na temat zasad ich dokarmiania. Jeśli chcielibyście wspólnie z kolegami z klasy pomóc leśnym zwierzętom, to najlepiej byłoby skontaktować się z miejscowym leśnikiem lub kołem łowieckim. Uchroni Was to przed popełnieniem błędów przy dokarmianiu zwierząt, a być może, po wspólnej wyprawie, leśnik opowie wam przy ognisku o tajemnicach zimowego lasu.

Więcej zdjęć www.oepl

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto