Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniane znaczki będą promować Gorzów. To gratka dla zbieraczy

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na pomysł umieszczenia na znaczkach lokalnych akcentów wpadł gorzowianin - Wojciech Pięta. Sam kolekcjonuje takie pamiątki od kilku lat!
Na pomysł umieszczenia na znaczkach lokalnych akcentów wpadł gorzowianin - Wojciech Pięta. Sam kolekcjonuje takie pamiątki od kilku lat! Magdalena Marszałek
Gorzów dołączył do grona miast wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Tym samym znalazł się w specjalnym systemie, którego główną ideą jest promocja ciekawych miejsc i obiektów.

Na pomysł umieszczenia gorzowskich akcentów na znaczkach wpadł gorzowianin Wojciech Pięta. Sam kolekcjonuje je od kilku lat i w końcu uznał, że skoro w całym kraju jest już ponad tysiąc miejsc, które posiadają taki znaczek, to warto, aby dołączył do nich również Gorzów.

Znaczkową pasją zaraziła mnie szwagierka, która miała na swoim koncie wiele takich pamiątek. Również zacząłem je zbierać, a pierwszy znaczek zdobyłem nad morzem i przedstawiał on latarnię w Kołobrzegu. Dziś mam ich już prawie trzysta. Pewnego dnia pomyślałem, dlaczego nie umieścić na znaczkach ciekawych miejsc z Gorzowa? - mówi Wojciech Pięta.

Po pomyśle przyszedł czas na realizację

A to wcale nie było proste, bo wbrew popularnemu wśród kolekcjonerów hasłu, że "świat dzieli się na tych, którzy znaczki zbierają i na tych, którzy zaczną" w Gorzowie mało kto o idei znaczków słyszał. W końcu się jednak udało i tak powstały dwa gorzowskie Znaczki Turystyczne - jeden z wizerunkiem Fontanny Pauckscha i drugi przedstawiający Park Siemiradzkiego.

To są miejsca, które oprócz walorów estetycznych mają też ciekawą historię. Warto je zobaczyć i poznać bliżej. Odnowiony Park Siemiradzkiego ze Schodami Donikąd czy punktem widokowym na Kozaczej Górze to jedne z najsłynniejszych atrakcji miasta, którymi powinniśmy się chwalić - przekonuje Wojciech Pięta.

Czym jest Znaczek Turystyczny?

Znaczek turystyczny to okrągły, drewniany krążek uzbrojony w metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers znaczka zdobiony jest wypalaną grafiką, przedstawiającą ciekawe miejsce lub obiekt.

Znaczek Turystyczny to taka zachęta do zwiedzenia danego miejsca. Taki znaczek można kupić tylko i wyłącznie w tym miejscu, więc kolekcjonerzy muszą się po niego wybrać osobiście. To jest też dowód na to, że ta osoba była w tym miejscu. Działa nawet specjalna aplikacja, która porządkuje to wszystko - wystarczy spojrzeć na mapę i wtedy widzimy, gdzie w pobliżu planowanej wycieczki możemy taki znaczek zdobyć. Jeśli ktoś lubi podróżować, to jest to świetna sprawa, bo można zacząć znaczki kolekcjonować - tłumaczy pomysłodawca gorzowskich znaczków.

Pomysł stworzenia Znaczka Turystycznego narodził się kilkanaście lat temu w Czechach. Niedługo później znaczki zagościły też w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii oraz w Polsce. Obecnie są popularne już niemal na całym świecie.

To prawdziwa atrakcja dla kolekcjonerów!

Każdy znaczek posiada specjalny i unikatowy numer oraz kod QR, który przekierowuje nas do aplikacji oraz opisanych w niej informacji i ciekawostek na temat danego miejsca lub obiektu. Po zebraniu dziesięciu znaczków opatrzonych kolejnymi numerami kolekcjonerzy mogą otrzymać specjalny Znaczek Kolekcjonera, niedostępny w żadnym miejscu.

Znaczki z Fontanną Pauckscha i Parkiem Siemiradzkiego zostały opatrzone numerami 1053 i 1054. Można je kupić w sklepie rowerowym przy ulicy Okólnej.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto