Drzewa w Gorzowie wycinane są setkami. A ile się ich sadzi? Sprawdziliśmy

red.
Ile w Gorzowie wycina się drzew, a ile sadzi? Sprawdziliśmy. Bilas wychodzi - niestety - na minus
Ile w Gorzowie wycina się drzew, a ile sadzi? Sprawdziliśmy. Bilas wychodzi - niestety - na minus materiały GL
Wycinka drzew przy ul. Zawackiej, wycinka przy ul. Walczaka, wycinka pod halę widowiskowo - sportową. A ile drzew w Gorzowie jest sadzonych? Mamy odpowiedź.

Przypomnijmy: w zeszłym roku w ramach prowadzonych inwestycji miejskich wycięto łącznie 1.906 drzew. Siekierezada miała miejsce m.in. w związku z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 130 (ul. Myśliborska i ul. Szczecińska na odcinku od ronda Szczecińskiego do ul. Mosiężnej) czy modernizacją wschodniego wylotu DK nr 22 w Gorzowie od ronda Sybiraków do granic miasta – z której to wycinki zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.

Nie tylko pod inwestycje

Poza tym w zeszłym roku „w efekcie inwentaryzacji egzemplarzy obumarłych i chorych lub obumierających” wycięto 505 drzew. A przy remoncie dróg i parkingów usunięto kolejnych 20.

Z kolei w 2021 r. pod inwestycje miasto zamierza wyciąć 165 drzew, a 400 zniknie z powodu chorób i obumarcia. Do tej liczby należy doliczyć jeszcze około 700 drzew, które są wycinane pod budowę hali sportowej (to jednak formalnie nie inwestycja miasta, a Słowianki)

Bilans wychodzi na minus

A jak - w porównaniu do powyższych liczb - wypadają nasadzenia? Magistrat informuje, że w zeszłym roku w Gorzowie nasadzono 515 drzew (z tego w ramach inwestycji - 77). Nowe drzewka można zauważyć choćby w Parku Kopernika (zdjęcia także w naszej galerii) czy wzdłuż ul. Łukasińskiego.

Z kolei w 2021 roku zaplanowano nasadzenie 640 drzew (z czego w ramach inwestycji 515). Dodatkowo niemal 400 sztuk zostanie nasadzonych w ramach zastępczych nasadzeń związanych z budową hali widowiskowo - sportowej.

Łatwo więc podliczyć, że zielony bilans jest zdecydowanie na minus. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych latach będziemy w mieście więcej sadzić drzew, niż wycinać. Zwłaszcza że potrzeba wiele czasu, by młode drzewka zastąpiły wielkie, dojrzałe sztuki.

RUSZYŁA WIELKA WYCINKA POD HALĘ

Wideo

Dodaj ogłoszenie