Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci trzeba uczyć ekologii

red.
archiwum Marty Andruszkiewicz
- Przeciętnie w ciągu roku, każdy Polak pozbywa się 34 kg zużytych opakowań, w sumie pozostawiamy co roku 496 tys. ton opakowań papierowych i kartonowych, 430 tys. ton szkła, 264 tys. ton tworzyw sztucznych i 136 tys. ton metali. To wręcz niewyobrażalnie duża góra odpadów o łącznej wadze ponad 1,3 miliona ton! - wylicza Marta Andruszkiewicz, dyrektor personalny z SE Bordnetze Polska Sp. z o.o. Od czwartku, 8 października, w gorzowskich szkołach będzie się pojawiała książeczka „Bądź Eko”, wydana właśnie przez firmę Bordnetze Polska Sp. z o.o. i naszemiasto.pl.

Dlaczego już kilkuletnie dzieci warto uczyć „ekologicznych” zachowań?
Kształtowanie nawyków powinniśmy zaczynać od jak najwcześniejszych lat życia. Dzieci w każdym obszarze swojego rozwoju oraz postrzegania świata, są jak czysta niezapisana karta. To co im przekażemy poprzez nasze wzorce zachowań oraz naukę i dobre przykłady, to w nich pozostanie. Dlatego również w temacie ochrony środowiska, pracę nad kształtowaniem postaw proekologicznych należy rozpocząć już u najmłodszych. Edukacja ekologiczna powinna być świadomą działalnością nauczycieli, rodziców, ale również podmiotów gospodarczych wytwarzających czy wprowadzających odpady opakowaniowe na rynek. Praktykowanie ekologii drobnymi krokami na co dzień, przygotowuje dzieci do życia w zgodzie z przyrodą "tu i teraz i w przyszłości". Dla Państwa orientacji, z ogólnie dostępnych informacji, wynika, że przeciętnie w ciągu roku, każdy Polak pozbywa się 34 kg zużytych opakowań, w sumie pozostawiamy co roku 496 tys. ton opakowań papierowych i kartonowych, 430 tys. ton szkła, 264 tys. ton tworzyw sztucznych i 136 tys. ton metali. To wręcz niewyobrażalnie duża góra odpadów o łącznej wadze ponad 1,3 miliona ton! David Gates powiedział „Musimy nauczyć się dbać o środowisko w którym mamy żyć. Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas " i dlatego ważne jest edukowanie od najmłodszych lat, aby ten czas odpowiednio wcześnie wykorzystać.

Czy uczeń podstawówki naprawdę jest w stanie zapamiętać zasady segregowania śmieci?
Z całym przekonaniem, tak. Fundamenty stylu życia jak wspomniałam, kształtują się na etapie dziecka. Dzieciom potrzebna jest rzetelna wiedza o stanie naszego środowiska, wpływach naszego sposobu życia na nie i zagrożeniach z tym powiązanych. Stosowanie działań ekologicznych u maluchów przygotowuje je i programuje do życia w zdrowym i przyjaznym środowisku. Systematyczne obserwacje środowiska i kształtowanie prawidłowych zachowań, np.: poprzez warsztaty, pogadanki czy książeczki tematyczne, jak nasza wydana książeczka czy organizowanie nauki poprzez zabawę, to działania uwrażliwiające nasze dzieci na przyrodę i troskę o jej zasoby. Małe działania, krok po kroku dają duże efekty. Choćby codzienne wspólne segregowanie odpadów, przypominanie o tej zasadzie, pozostanie zakodowane w dzieciach jako czynność automatyczna.

Jaka nagroda czeka dzieci, które rozwiążą eko - krzyżówkę z naszej książeczki?
Nagrodą jest plecak z logo naszej Ekologicznej Kampanii Edukacyjnej „Z zielonym po drodze”, dotyczącej prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz słodka niespodzianka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto