MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień pecha, czyli piątek 13 lipca: A jednak wierzymy w przesądy [WIDEO]

Elżbieta Podolska
W tym roku mamy trzy piątki 13-go: dziś, w kwietniu i lipcu
W tym roku mamy trzy piątki 13-go: dziś, w kwietniu i lipcu sxc.hu
Trzynastego w piątek. Wydawałoby się, że w dobie komputerów i supertechnologii wiara w przesądy to przeszłość. Nic bardziej błędnego. Wierzymy jeszcze mocniej w złą moc, kiedy wstaniemy lewą nogą, czarny kot przebiegnie nam drogę, stłuczemy lustro. To wszystko jednak nic w porównaniu ze złowieszczą siłą "13" i to dodatkowo w piątek.

- Gdybym mogła, to nie ruszałabym się tego dnia z domu ani na krok - twierdzi Katarzyna Szczurkowska. - Zawsze 13 w piątek mam złe nastawienie do życia, wiem, że tego dnia niczego nie załatwię, a jeszcze coś zgubię. To "13" złamałam prawą rękę, zgubiłam portfel. Wierzę w złą moc tego dnia.

W wielu krajach w hotelach, biurach, apartamentowcach nie ma numeru "13", a w niektórych samolotach nie ma takiego miejsca.
- W piątek 13 nie należy m.in. kichać, zakładać nowej koszuli i kąpać się - mówi Agata Poręba, pasjonatka tarota. - Nie powinno się także zaczynać nowych spraw, interesów, kupować domu, działki czy samochodu.

Każdy ma swój sposób na przetrwanie tego dnia. Jedni starają się nie wychodzić z domu, inni nie zwracać uwagi na datę, albo po prostu zabierają ze sobą talizmany chroniące przed złymi mocami.

Od zamierzchłych czasów ludzie wierzą w przesądy. Dlaczego właśnie ta data jest uznawana za ten feralny dzień? Chcemy przybliżyć Wam trochę historię pechowego piątku.

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Inaczej jest w Chinach, gdzie "13" jest najszczęśliwszą liczbą. Boją się natomiast cyfry 4, którą wymawia się podobnie jak słowo "śmierć". W indiańskiej mitologii jest 13 niebios i 13 bogów, co czyni tę liczbę wyjątkową i boską. Odwrotnie niż w naszej kulturze, gdzie "13" burzy porządek świata oparty na "12": było 12 miesięcy w roku, 12 godzin dnia i nocy, 12 znaków zodiaku.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Piątek 13. może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Nie jest możliwe, aby w ciągu całego roku ani jeden piątek nie wypadł trzynastego dnia miesiąca.

Napiszcie, czy wierzycie w przesąd, że piątek 13. jest pechowym dniem?

Zobacz najnowsze informacje na stronie "Głosu Wielkopolskiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto