Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś wypada najbardziej depresyjny dzień w roku. Wiedzieliście o tym? Jak Wasze samopoczucie?

materiały prasowe, oprac. (pik)
Blue Monday 2017 - sprawdź, kiedy przypada najbardziej depresyjny poniedziałek w roku.
Blue Monday 2017 - sprawdź, kiedy przypada najbardziej depresyjny poniedziałek w roku. Pixabay
Blue Monday to najbardziej depresyjny poniedziałek w roku. Za pomocą wzoru matematycznego wyznaczył go brytyjski psycholog Cliff Arnall. Sprawdziliśmy, kiedy wypada Blue Monday w 2018 roku.

Określenie Blue Monday wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall. Wyznaczył on datę za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas spłaty kredytów świątecznych). Według Arnalla najbardziej depresyjny dzień w roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia, a więc w 2017 roku jest to 16 stycznia.

Blue Monday 2018, czyli dlaczego nie lubimy poniedziałków?

Powszechnie wiadomo, że poniedziałki to dni, w które najtrudniej nam się zebrać do szkoły czy do pracy. Po weekendzie ciężko o pobudkę wcześnie rano i trudno jest tryskać optymizmem i energią, mając w pamięci weekendową labę. To dlatego właśnie poniedziałek został wybrany na najbardziej depresyjny dzień tygodnia. Blue Monday 2017 przypada w styczniu, a to pora roku, w której zmrok zapada wcześnie, a aura często nie poprawia humoru. - Nie lubię poniedziałków. Najgorzej jest rano, zaraz po przyjściu dla pracy. Człowiek nie może sobie znaleźć miejsca. Z biegiem dnia ta poranna niechęć mija, ale co tydzień jest tak samo - mówi Agnieszka, 30-latka z Gorzowa.

Jak można sobie radzić z najbardziej depresyjnym poniedziałkiem w roku? Duży wpływ na nasze samopoczucie ma dieta. Dobra kawa, syte śniadanie czy odrobina słodyczy nie powinny zaszkodzić. Warto też pamiętać o pozytywnym nastawieniu. Jeśli lubimy muzykę i mamy możliwość, aby słuchać jej w pracy, róbmy to, bo przecież muzyka łagodzi obyczaje.

Zobacz też: Czy depresję można zwalczyć za pomocą smartfona?

Blue Monday 2018 - mit czy prawda?

Jak podaj wikipedia, z określeniem Blue Monday wiąże się kilka kontrowersji. Termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w „The Guardian” rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule. The Guardian opublikował także oświadczenie Cardiff University, w którym uczelnia neguje związek Cliffa Arnalla z jakimkolwiek projektem naukowym i podkreśla, że Cliff Arnall jest byłym korepetytorem, który zakończył współpracę z uniwersytetem w lutym, a więc 10 miesięcy przed publikacją artykułu. Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday jako „farsę” zawierającą „bezsensowne pomiary.

Zobacz też: Dziś Blue Monday, czyli najgorszy dzień w roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto