Emocje do ostatnich sekund! W Eurocup Women Koszykarki z Gorzowa już miały zwycięstwo w garści, ale...

Cezary Konarski
Koszykarki z Gorzowa przegrały w Hiszpanii pierwszy mecz 1/16 finału Eurocup Women. Facebook.com/azsajpgorzow
Na 44 sekundy przed końcem meczu 1/16 finału Eurocup Women koszykarki InvestInTheWest Enei Gorzów prowadziły z Hiszpankami czterema punktami, ale nie utrzymały przewagi. Miejscowe wygrały minimalnie (79:78), rewanż 11 stycznia w Gorzowie.

Lointek Gernika Bizkaia - InvestInTheWest Enea Gorzów 79:78

• Kwarty: 22:16, 19:21, 22:22, 16:19.
  • Lointek Gernika Bizkaia: Ygueravide 29 (7x3), Cvitcovic 9 (3x3), Spreafico 8 (1x3), Silva 4, Buch 3 (1x3) oraz Meskonyte 11 (1x3), Bura 6, Williams 6, Ariztimuno 3 (1x3).
  • InvestInTheWest Enea Gorzów: Smith 23 (3x3), Senyurek 16 (2x3), Allen 12, Wadoux 3, Keller 2 oraz Horvat 17 (1x3), Matkowska 3, Bazan 2.

Gorzowianki rozpoczęły nieźle, prowadziły 4:2 i 6:5, ale później dominowały Hiszpanki. Po m.in. dwóch trzypunktowych trafieniach Sandry Ygueravide gospodynie w 7 min osiągnęły 9-punktową przewagę (17:8). Później było jeszcze 20:11, ale zespół z Gorzowa na finiszu tej części gry zniwelował stratę do sześciu „oczek”. Nie zmienia to faktu, że podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego grały na bardzo słabej skuteczności, niewiele ponad 33-procentowej. Rywalki mogły pochwalić się ponad 56-procentową skutecznością.

Drugą kwartę otworzyła Chantel-Anais Horvat, która po akcji 2+1 zmniejszyła stratę gorzowianek do trzech punktów (19:22). Odpowiedź miejscowych była jednak niezwykle efektowna, po dwóch „trójkach” znów odskoczyły (28:19 w 13. min). Od tego momentu gorzowianki zaczęły jednak grać zdecydowanie skuteczniej, lepiej też broniły. Kolejne punkty zdobywała m.in. Horvat, w efekcie ekipa gości w 18 min przegrywała tylko 32:34. Później po trafieniu Wiktorii Keller było 39:37, ale ostatnie punkty w pierwszej połowie zdobyły Hiszpanki, które do przerwy prowadziły 41:37.

Drugą połowę świetnie rozpoczęły gorzowianki. Po punktach Alanny Smith i Tilbe Senyurek doprowadziły do remisu (41:41). Chwilę później jednak za trzy punkty trafiła Laura Spreafico. Kolejny remis był w 25 min (47:47), ale tu scenariusz się powtórzył, gospodyniom znów wpadła „trójka”. Drużyna z Gorzowa ponownie szybko odrobiła straty, ale przy stanie 50:50 gra potoczyła się już inaczej, bo tym razem przyjezdne poszły za ciosem i po trafieniu Smith w 27 min objęły prowadzenie (52:50). Szybko jednak je straciły, bo niedługo po tym było już 55:52 dla Hiszpanek. Końcówka trzeciej kwarty była bardzo emocjonująca, a jej wynik rzutem niemal z połowy boiska (równo z syreną) ustaliła Roso Buch. Było 63:59 przed ostatnią odsłoną meczu.

Niedługo po wznowieniu gry gorzowianki przegrywały już tylko 62:63, bo trzy punkty zdobyła Senyurek. Później lubuska drużyna miała akcje na odzyskanie prowadzenia, ale nie wykorzystała ich. Za to w 33 min niesamowita Ygueravide po raz szósty trafiła „trójkę” i było 68:64. Zespół z Gorzowa nie dawał jednak za wygraną i w 35 min znów doprowadził do remisu (68:68). A później po wybronieniu kilku akcji i po wykorzystaniu trzech rzutów osobistych prowadził 71:68 (w 37 min).

Emocje sięgnęły zenitu. Miejscowe zdołały odrobić starty, ale Smith znów wyprowadziła gorzowianki na prowadzenie (73:71). Trzypunktowym trafieniem odpowiedziała Ygueravide, ale za chwilę jej wyczyn skopiowała Smith i to Gorzów znów był nieznacznie z przodu (76:74). Przyjezdne zdobyły kolejne punkty i na 44 sekundy przed końcem spotkania prowadziły 78:74, wydawało się, że mają zwycięstwo w garści. Tymczasem miejscowe jakby dostały dodatkowych sił, świetnie broniły, zdobyły pięć punktów z rzędu i nie pozwoliły sobie odebrać wygranej.