Filip Bęczkowski ze Stali Gorzów ósmym żużlowcem świata! Jak pojechał w SGP3 w Szwecji?

Jarosław Miłkowski
Filip Bęczkowski we wrześniu skończy 14 lat.
Filip Bęczkowski we wrześniu skończy 14 lat. Facebook/Młoda Stal
W piątek 14 lipca w szwedzkiej Malilli odbył się finał SGP3, czyli indywidualnych mistrzostw świata do lat 16. Filip Bęczkowski ze Stali Gorzów m.in. wygrał w nim dwa wyścigi, ale do podium zabrakło mu trzech punktów. Mistrzem został reprezentant gospodarzy Rasmus Karlsson.

To był pierwszy start Filipa Bęczkowskiego w SGP3. I – w naszej ocenie – niespełna 14-letni zawodnik Stali Gorzów może być z niego zadowolony.

Gorzowianin w swoim pierwszym wyścigu wystartował dobrze. Zewnętrzna część toru, którą wybierał w tym biegu Filip, jednak „nie nosiła” i młody zawodnik został na dystansie wyprzedzony przez rywali. Kolejny swój start Bęczkowski wygrał bez problemu. W trzeciej serii znów jednak był ostatni i już wtedy było przesądzone, że zakończy zawody bez medalu. Gorzowski nastolatek nie złożył jednak broni. W czwartym swoim biegu pokonał broniącego tytułu Mikkela Andersena, a na koniec startów ponownie wygrał. Zdobył łącznie osiem punktów co dało mu ósme miejsce.

Jedynym dotychczas złotym medalistą indywidualnych mistrzostw świata w kategorii 250 cm3 jest Oskar Paluch (zdobył mistrzostwo w 2021). I w trakcie zawodów można było liczyć, że dołączy do niego któryś z Polaków. Niestety, prowadzący w turnieju po 16 biegach Kacper Mania z Leszna, w swoim ostatnim starcie przyjechał na końcu stawki, a później medal przegrał także w biegu dodatkowym.

Po złoto nie sięgnął też Maksymilian Pawełczak. Po swoim ostatnim wyścigu musiał liczyć na potknięcie rywala. Będący w czołówce Rasmus Karlsson, reprezentant gospodarzy, nie zmarnował jednak szansy, jaka przed nim się otworzyła po „śliwce” Manii. Wygrał ostatni programowy bieg zawodów i mógł cieszyć się ze zwycięstwa, a Pawełczakowi przypadł w tej sytuacji srebrny medal.