Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GDYNIA. FESTIWAL NNW. Tłumy na pokazie "Kresów", filmu "Gazety Lubuskiej". Dla wielu widzów nie starczyło miejsc

Zdzisław Haczek
Film "Kresy" cieszy się ogromną popularnością. Był to pierwszy przypadek na tegorocznym festiwalu, że sala okazała się za mała dla widowni.
Film "Kresy" cieszy się ogromną popularnością. Był to pierwszy przypadek na tegorocznym festiwalu, że sala okazała się za mała dla widowni. Zdzisław Haczek
W Gdyni odbyła 11. edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Produkcja „Gazety Lubuskiej” walczyła o wygraną wśród 26 tytułów w konkursie głównym. Tym razem nie jednak nie udało się powtórzyć sukcesu "Wydarzeń Zielonogórskich 1960". Mimo to "Kresy" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem widzów podczas festiwalu.

W niedzielę, 29 września, w Gdyńskim Centrum Filmowym o godz. 15.10 miał się rozpocząć konkursowy pokaz filmu „Kresy”, ale było spore opóźnienie, bowiem sala okazała się za mała. Zdenerwowani widzowie domagali się interwencji nawet u reżysera Rafała Brylla. W związku z tym w biurze organizacyjnym podjęto decyzję, że odbędzie się dodatkowy pokaz filmu. Również w tym przypadku seans zgromadził pełną salę. Po projekcji widzowie wychodzili ze ściśniętym gardłem.

Jak się dowiedzieliśmy był to pierwszy przypadek na tegorocznym festiwalu, że sala okazała się za mała dla widowni.

W tym roku do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 26 filmów, których twórcy będą walczyć o Złoty Opornik, Nagrodę im. Janusza Krupskiego, Nagrodę Dyrektora Festiwalu i Nagrodę Prezesa TVP. Jest też nowa kategoria konkursowa: Konkurs Międzynarodowy, w którym przyznawana jest nagroda dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolności. Biorą w nim udział filmy zagraniczne oraz filmy polskie, pokazujące splot polskiej i światowej historii. Do tej kategorii zakwalifikowano 11 filmów.

Wśród 26 filmów w konkursie głównym znalazły się także „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla – dokument wyprodukowany przez „Gazetę Lubuską”. Film cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego został dwukrotnie pokazany w Głównym Centrum Festiwalowym. Niestety tym razem nie udało się zdobyć nagrody. Warto jednak dodać, że „Kresy” walczą także w konkursie 20. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (18-24 października 2019 r.).

Fabularyzowany dokument „Kresy” to historia ostatnich dni Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz początków tak zwanych Ziem Odzyskanych, oparta na dramatycznych świadectwach Polaków wypędzonych ze swej ojcowizny.
22 września 2019 r. „Kresy” - film „Gazety Lubuskiej” - zdobył Grand Prix 34. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana.

Przypomnijmy, że w 2017 r., na 9. Festiwalu NNW w Gdyni, wyprodukowany przez „Gazetę Lubuską” dokument „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” w reżyserii Rafała Brylla – zdobył wyróżnienie jury przyznającego Nagrodę im. Janusza Krupskiego.

Festiwal NNW to cztery dni (26-29 września 2019 r.) wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, także dialogiem kilku pokoleń Polaków. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. Jest to najstarszy i jedyny w Polsce festiwal filmowy, tak szeroko traktujący tematykę filmu oraz historii.

Produkcja „Gazety Lubuskiej” – dokument „Kresy” swoją premierę międzynarodową miał w listopadzie 2018 r. na 28. FilmFestival Cottbus – Festiwalu Kina Europy Wschodniej w Chociebużu:

Nie widziałeś, jeszcze filmu "Kresy"? Zapraszamy!

Internetowa premiera filmu „Kresy”. Zapraszamy na seans

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GDYNIA. FESTIWAL NNW. Tłumy na pokazie "Kresów", filmu "Gazety Lubuskiej". Dla wielu widzów nie starczyło miejsc - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto