Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra świętej Anny niedaleko Kromolina to urokliwe miejsce na wycieczki. Co wiecie o tej górze?

RED
Góra świętej Anny w gminie Żukowice.
Góra świętej Anny w gminie Żukowice. Centrum Informacji Turystycznej
Góra św. Anny to urokliwe miejsce położone niedaleko Kromolina w gminie Żukowice. Stojąca na jej szczycie kaplica jest celem wycieczek nie tylko okolicznych mieszkańców. Co wiecie o tej górze?

Góra św. Anny (niem. Annaberg)

Niewielka osada leżąca ok 15 km na zachód od Głogowa. W jej pobliżu znajdują się rezerwaty: Annabrzeskie Wąwozy i Dalkowskie Jary, o których pisaliśmy niedawno. Rozciąga się tu malownicze wzgórze (175 m n.p.m.), z wyjątkową kaplicą, do której wiodą kręte ścieżki i strome schody. Pierwsze wzmianki o drewnianej jeszcze kaplicy pochodzą z 1514 r. Już w tamtym okresie ściągała ona do siebie pielgrzymów. W kolejnych latach jednak pielgrzymki ustały, a świątynia popadła w ruinę.

Spis treści

Góra świętej Anny w gminie Żukowice. Centrum Informacji Turystycznej

Kaplica na górze św. Anny

W 1716 r. wzniesiono tu nową, murowaną kaplicę, a ruch pielgrzymkowy odżył. Obiekt powstał na planie prostokąta. Otrzymał dobudówki – zakrystię i chór, jako osobny budynek z wejściem głównym. Ma jedną nawę, a w prezbiterium są dwa ołtarze. Ołtarz główny przyozdobiony jest obrazem św. Anny, a po obu stronach stoją figury św. Piotra i św. Marii Magdaleny. Obok mieści się ołtarz poświęcony Matce Bożej. Wokół krużganka otaczającego dziedziniec powstały arkady, a całość utworzyła rodzaj atrium (zamkniętej, niezadaszonej przestrzeni).

W czasie wojny budynek kaplicy ucierpiał

Świątynia była remontowana kilkukrotnie w XVIII i XIX w., o czym świadczą napisy na tylnej części ołtarza. Na dachu do 1958 r. znajdowała się zabytkowa kopuła pokryta blachą, lecz podczas gwałtownej wichury uległa zniszczeniu. Budynek w czasie ostatniej wojny mocno ucierpiał, gdyż z racji swego dogodnego położenia służył jako punkt obserwacyjny. Remonty w latach 70., oraz te niedawne poprawiły stan obiektu, jednak gołym okiem widać, że wymaga on dalszych nakładów pracy.

We wnętrzu dominuje styl barokowy, a z zewnątrz dostrzec można renesansowe szczyty. Przed kaplicą stoi figura św. Jana Nepomucena. U podnóża wzniesienia zauważalne są ruiny budynku. Według lokalnych przekazów była to pustelnia niejakiego Jana, Polaka mieszkającego tam w okresie międzywojnia. Miał on pomagać swoim rodakom przywożonym na te tereny do pracy przymusowej. Za swoją działalność miał zostać aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany w Głogowie. Jedynym potwierdzeniem tej historii jest zapis na ścianie muru okalającego świątynię.
Raz do roku, w niedzielę po św. Annie (po 26 lipca) odbywa się poświęcenie Głogowa, Ziemi Głogowskiej oraz zgromadzonych tam na tę okazję samochodów i motocykli.
Materiał: Centrum Informacji Turystycznej. Źródła: glogow.pl, slasknasz.uni.wroc.pl, polska-org.pl, niedziela.pl, W. Najgebauer

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Góra świętej Anny niedaleko Kromolina to urokliwe miejsce na wycieczki. Co wiecie o tej górze? - Głogów Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto