Gorzów był piękny jak Paryż! A co tam, nawet piękniejszy! No sami zobaczcie, czy nie mamy racji?

OPRAC.: red.
Na archiwalnych fotografiach Gorzów wygląda niczym stolica Europy!
Na archiwalnych fotografiach Gorzów wygląda niczym stolica Europy! Kolekcja W. Zielińskiego/K. Mazur/E. Intek/L. Orzoł/arch. GL
Udostępnij:
Serce dawnego Gorzowa było przepiękne. Inne słowa po prostu nie pasują. Niezwykły klimat zachował się na tych starych widokówkach. Są niesamowite! Porównajcie je z nowszymi zdjęciami. Tak zmieniło się centrum miasta przez wieki.

Najbardziej wiekowe ujęcia z obecnej ul. Sikorskiego, jakie prezentujemy w naszym zestawieniu, pochodzą z widokówek, które Wawrzyniec Zieliński, gorzowski przedsiębiorca, kilka lat temu przekazał bibliotece >>>

Ulica Sikorskiego w Gorzowie

- Zbierałem pocztówki od lat, od kiedy zameldowałem się w mieście, czyli od 1988 r. Łatwo nie było. Kupowałem, zdobywałem, brałem udział w aukcjach, poszukiwałem, wymieniałem, wiele nabyłem za granicą: w Niemczech czy Czechach. Jest na nich niemiecki Landsberg i potem polski Gorzów - wyjaśniał pochodzenie zbioru. Sobie zostawił tylko część. Ponad 3 tys. sztuk przekazał w depozyt Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dlaczego? - Cenię świetną pracę naszej biblioteki, dbałości o historię, ogrom pracy, jaką włożono w pogłębianie i szerzenie wiedzy o Nowej Marchii. Pomyślałem, że te widokówki mogą się przydać, pomóc, wnieść coś nowego - tłumaczył nam przedsiębiorca.

Od Czytelników i z archiwum GL

Dziś niektóre z widokówek ze zbiorów W. Zielińskiego wykorzystaliśmy w naszej galerii. Są niej też zdjęcia Kurta Mazura, Elżbiety Intek i Lecha Orzoła. Oraz zdjęcia z archiwum GL. Miłego oglądania!

Wideo

Dodaj ogłoszenie