Gorzów: czeka nas "noc spadających gwiazd". Szykujcie się na sierpniowe Perseidy

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek

Wideo

Kochacie patrzeć w niebo? W sierpniu szczególnie warto w nie zerkać. Nocami będzie można oglądać niezwykle spektakle!

Deszcz meteorów

Niezwykłe widowiska związane z przemykaniem meteorów po niebie trwają najczęściej od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepsze warunki do obserwacji pojawiają się jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy zaobserwować można nawet 100 zjawisk w ciągu zaledwie godziny, czyli nawet 8 na każde 5 minut. Najwięcej zobaczymy ich w drugiej połowie nocy i nad ranem.

  • Maksimum roju Perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale można je oglądać aż do 24 sierpnia.
  • Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy poza miastami, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.
  • Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza, który w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdować się będzie na północnym-wschodzie

Jak obserwować?

Perseidy to jedne z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. To oznacza, że każdy nawet początkujący amator astronomii bez większego wysiłku zdoła zobaczyć ich co najmniej kilka. Nie potrzeba do tego żadnych szczególnych przygotowań ani specjalistycznego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od warunków w jakich prowadzimy takie nocne obserwacje.

Ciemne niebo

Seans, podczas którego będziemy podziwiać spektakl z rojem meteorów można urządzić wszędzie - w parku, ogrodzie lub na balkonie. Aby jednak w pełni cieszyć się tym niezwykłym widowiskiem warto zadbać o miejsce, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze. Im ciemniejsze będzie, tym większa szansa na dostrzeżenie spadającej gwiazdy. Idealne do takich obserwacji są obszary wiejskie, niezamieszkałe oraz pola lub polany oddalone od miast.

Przeczytaj również:

Wygląd otoczenia

Warto też zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu naszego punktu obserwacyjnego nie stoją wysokie budynki albo drzewa, które mogą ograniczać obszar nieba, jaki zobaczymy. Tym razem Perseidy będą nadlatywać z północnego-wschodu, dlatego szczególnie ten kierunek nie powinien być ograniczony przez różnego rodzaju obiekty.

Telefon odłóż na bok

Aby obserwacja była dla nas jak najbardziej komfortowa pamiętajmy też o odpowiednim ubraniu, bo sierpniowe noce również bywają chłodne. Zabierzmy ze sobą koc lub leżak, na których można wygodnie obserwować niebo, bez konieczności ciągłego zadzierania głowy do góry. Co ważne - schowajmy telefon do kieszeni, bo ekran emitujący niebieskie światło powoduje, że wzrok traci wypracowaną zdolność do widzenia w ciemności i potrzebuje trochę czasu na ponowne przystosowanie się do widzenia nocnego.

Zobacz też:

Dodaj ogłoszenie