Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Czesław Ganda będzie honorowym obywatelem miasta?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Czesław Ganda ma 75 lat. W tym roku obchodzi 55-lecie działalności kulturalnej
Czesław Ganda ma 75 lat. W tym roku obchodzi 55-lecie działalności kulturalnej Jarosław Miłkowski
Znana jest już kandydatura do tytułu honorowego obywatelstwa miasta. Osiemnastą wyróżnioną w ten sposób osobą może zostać Czesław Ganda, „rektor” gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Honorowy Obywatel Gorzowa to tytuł, który jest przyznawany raz w roku (ale też nie ma reguły, że rokrocznie). Od kilku lat jest za to zasada, że w ten sposób w ciągu roku może zostać uhonorowana tylko jedna osoba.

Tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa przyznano dotychczas 17. osobom. Teraz poznaliśmy kandydata do kolejnego wyróżnienia. To Czesław Ganda. Zna go wiele pokoleń gorzowian. Dzisiejsi czterdziestolatkowie pamiętają go jako szefa Miejskiego Centrum Kultury. Od lat jest on też prezesem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Ganda jest też „rektorem”, czyli prezesem zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie.

Wymyślił Alte Kameraden

Miasto zawdzięcza mu wiele pomysłów. - Czesław Ganda przede wszystkim promuje miasto poza granicami regionu. Robi dużo spektakli, działa w Związku Literatów Polskich. To jego zasługą jest Alte Kameraden, czyli spotkania orkiestr dętych, na który to pomysł wpadli z Bolesławem Malickim, kapelmistrzem orkiestry dętej. Razem postanowili zrobić imprezę, bo w Gorzowie mieszkał kompozytor marszu „Alte Kameraden” Carl Teike - mówiła nam w czerwcu 2017, przy okazji benefisu na 50-lecie działalności kulturalnej pana Czesława, Krystyna Woźniak, sekretarz RSTK.

Kandydaturę Czesława Gandy muszą jeszcze zaakceptować radni. Projekt uchwały nadający mu honorowe obywatelstwo ma zostać głosowany na sesji 25 maja.
Honorowe obywatelstwo przyznaje się zwyczajowo 2 lipca, w rocznicę założenia Gorzowa, które miało miejsce w 1257 r. W zeszłym roku honorowym obywatelem została s. Michaela Rak, która wcześniej prowadziła gorzowskie hospicjum. W poprzednich latach tytułem uhonorowano m.in. Jana Tomaszewicza - dyrektora Teatru Osterwy, Krystynę Prońko - wokalistkę czy Dariusza A. Rymara - dyrektora Archiwum Państwowego w Gorzowie. W 1998 honorowym obywatelem został też Jan Paweł II.

Czytaj również:
Dariusz Rymar honorowym obywatelem Gorzowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto