Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Orszak Trzech Króli będzie na Manhattanie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W zeszłym roku w Orszaku Trzech Króli szły tysiące osób.
W zeszłym roku w Orszaku Trzech Króli szły tysiące osób. Jarosław Miłkowski
Choć trwa epidemia koronawirusa, tradycja orszaków będzie podtrzymana. A zamiast wspólnego przemarszu przez miejscowości ma być wspólne śpiewanie kolęd. Jak obchodzić będziemy Trzech Króli?

- Mimo pandemii, z Orszaku Trzech Króli nie rezygnujemy. Chcemy podtrzymać tradycję i choć symbolicznie, to jednak go zorganizować - mówi nam Augustyn Wiernicki, gorzowianin, który jest pomysłodawcą gorzowskich orszaków. W Gorzowie były one organizowane od 2015 r. Co roku gromadziły nawet po kilka tysięcy wiernych. W tym roku, z powodu epidemii, orszak w dotychczasowej formie się nie odbędzie.

Orszak w TVP

- Ciężko byłoby zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników, do 17 stycznia są wprowadzone ograniczenia związane z pandemią. Tegoroczny orszak odbędzie się więc przy okazji mszy świętej odprawianej w kościele Pierwszych Męczenników Polski. Będzie ona transmitowana od 10.30 w TVP 3 Gorzów. Nasi trzej królowie przyjdą do kościoła w towarzystwie „darowych” i na początku mszy przejdą od wejścia do świątyni do stajenki, by pokłonić się Jezuskowi. Chcemy, by ludzie o orszakach nie zapomnieli - mówi Wiernicki.

Wejście trzech króli do kościoła to tylko jedno z „zastępczych rozwiązań”, jakie w polskich świątyniach i miastach będą praktykowane w tym roku w Polsce. Fundacja „Orszak Trzech Króli”, która propaguje orszaki w całym kraju, zachęca m.in. do spacerów orszakowych, czyli przejścia w gronie rodzinnym dotychczasowej trasy orszaku. Innym stosowanym rozwiązaniem ma być też orszak kolęd, który można zorganizować we wtorek po południu, czyli w wieczór poprzedzający uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli.
Śpiewanie kolęd można też połączyć z wykorzystaniem internetu i zrobić... challenge kolędowy. „Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania” - mówią organizatorzy. Zachęcają, by podkłady instrumentalne do śpiewania kolęd pobrać za darmo ze strony orszak.org. A cały filmik oznaczyć tzw. hashtagiem #KoledujmyRazem (bez polskich znaków), dzięki czemu łatwiej będzie je znaleźć na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

Jasełka wyszły na ulicę

Objawienie Pańskie to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Początkowo było ono nawet obchodzone jako święto Bożego Narodzenia i wspomnieniu Chrztu Pańskiego. Później święta zostały wyodrębnione. W tradycji Trzech Króli jest, że narodzonego właśnie Chrystusa odwiedza trzech mędrców. Jeden z nich jest osobą ciemnoskórą, druga - osobą młodą, a trzecia - starą. Tradycja mówi też o ich imionach: Kacper, Melchior i Baltazar.

Współczesna tradycja Orszaków Trzech Króli zapoczątkowana została w 2009, gdy m.in. jeden z nauczycieli oraz kompozytor Janusz Stokłosa postanowili wyjść z tradycyjnymi jasełkami na ulicę. Szybko przyjęta ona została w wielu miejscowościach. Pomogło w tym także to, że od 2011 roku 6 stycznia ponownie jest dniem wolnym od pracy.
Czy po pandemii orszaki będą cieszyć się takim samym zainteresowaniem jak wcześniej?
- Na pewno. W Gorzowie orszak był oparty na dwóch filarach: religijno-modlitewnym i historyczno-patriotycznym. A to zawsze przyciąga ludzi - mówi Wiernicki.

Czytaj również:
Jest Orszak, będą też Wilhelminki?

WIDEO: Zobacz pierwszy Orszak Trzech Króli w Gorzowie (2015)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto