Gorzów wyludnia się w ekspresowym tempie. W 2067 roku nie będzie w mieście nikogo?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tak Gorzów był wyludniony w czasie lockdownu w marcu 2020. Ciekawe, jak będzie wyglądało miasto w 2067, czyli za 45 lat?
Tak Gorzów był wyludniony w czasie lockdownu w marcu 2020. Ciekawe, jak będzie wyglądało miasto w 2067, czyli za 45 lat? Grzegorz Walkowski
Udostępnij:
Gorzowian jest już tylko 113 tysięcy! Mieszkańców Gorzowa ubywa w takim tempie, że za jakieś 45 lat w mieście może nie być już nikogo!

W Gorzowie na koniec zeszłego roku mieszkały tylko 113 002 osoby. W tej liczbie było 109 587 osób zameldowanych na pobyt stały oraz 3 415 osób zameldowanych tymczasowo (w przeważającej części to osoby z zagranicy).

Ta dane demograficzne zostały przedstawione w raporcie o stanie miasta, który za 2021 rok przestawił radzie miasta prezydent Jacek Wójcicki (debata nad raportem odbędzie się 25 maja). W czwartek 12 maja porównaliśmy je z poprzednimi danymi dotyczącymi liczby gorzowian. Tempem, w jakim wyludnia się Gorzów, jesteśmy wprost przerażeni. Dlaczego?

W dwa lata ubyło 5 tys. gorzowian!

Przypominacie sobie, że dwa i pół roku temu zamykana była nowa kapsuła czasu, która później trafiła na katedralną wieżę? W liście do przyszłych pokoleń, który trafił do tej kapsuły miejscy urzędnicy napisali, że 20 listopada 2019 w Gorzowie było zameldowanych 118 401 osób. Jeśli więc zestawimy to z liczbą 113 002 mieszkańców, gołym okiem widać więc, że w ciągu 25 miesięcy (między listopadem 2019 a grudniem 2021) ubyło z miasta aż 5,4 tys. osób. To ponad 200 miesięcznie!

Podobne tempo wyludniania się Gorzowa zauważyliśmy też w marcu zeszłego roku. Gdy pytaliśmy, czy więcej jest gorzowian, czy zarejestrowanych w mieście pojazdów (więcej o tym TUTAJ) urzędnicy poinformowali nas, że 10 marca zameldowanych było 115 141 osób. Z tej liczby do końca grudnia 2021 ubyło więc ponad 2,1 tys. osób. W niecałe dziesięć miesięcy! Średnia znów zatem wyszła ponad 200 osób miesięcznie.

Polaków zastąpią Ukraińcy?

Zakładając zatem, że Gorzów wyludnia się w tempie 2,5 tys. mieszkańców na rok, wychodzi, że za 45 lat, a więc w 2067, w mieście może nie być już nikogo. Tak mówiłaby matematyka. Rzeczywistość rządzi się jednak zupełnie innym prawami i pewnie będzie zupełnie inna. Tym bardziej, że dane demograficzne nie uwzględniają, co zrozumiałe, przybyłych do miasta uchodźców z Ukrainy.

Dokładnych danych dotyczących uchodźców nie ma, a ze względu, że nie każdy z nich się rejestruje, a tym bardziej melduje, to takich danych nawet być ich nie może. Na podstawie tego, że po wybuchu wojny do gorzowskich szkół zapisano ponad 1 tys. ukraińskich dzieci, można jedynie oszacować, że do Gorzowa po 24 lutego 2022 przybyło kilka tysięcy osób. Należy więc założyć, że część z nich, gdy sytuacja na Ukrainie się uspokoi, jednak w Gorzowie zostanie.

Z czego wynika spadek ludności? Przyczyny są dwie. Pierwsza: w Gorzowie umiera więcej osób niż się rodzi. W zeszłym roku zmarło w Gorzowie 1 837 mieszkańców, a było zaledwie 708 urodzeń. Druga przyczyna: ujemne jest też saldo migracyjne. Z miasta wyprowadziło się bowiem 2 897 osób, a zamieszkało w nim 1 717 osób.

Co jeszcze mówią najnowsze dane demograficzne? Statystycznym mieszkańcem miasta jest gorzowianka w wieku 41-59 lat. W Gorzowie na koniec zeszłego roku mieszkało bowiem 60 525 kobiet. Oznacza to, że na stu gorzowskich mężczyzn przypada 115 kobiet. Najwięcej w mieście jest pań w wieku 41-59 lat (na koniec zeszłego roku było ich 15 483) oraz w wieku 21-40 lat (ich było 13 364).

Czytaj również:
Cygańskie zespoły zjadą już w maju. Jakie gwiazdy na festiwalu Romane Dyvesa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie