Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzowska lecznica z certyfikatem bezpiecznego szpitala

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Trzy lubuskie lecznice zdobyły certyfikaty "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent".
Trzy lubuskie lecznice zdobyły certyfikaty "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent". WSzW w Gorzowie
Gorzowska lecznica znalazła się w gronie ponad pięćdziesięciu placówek w całym kraju, które przestrzegają najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. Właśnie otrzymała certyfikat programu "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent".

Dobrze dbają o bezpieczeństwo

Celem programu jest popularyzacja dobrych praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego oraz edukowanie pracowników szpitali w tym zakresie. Do jego pierwszej edycji zgłosiło się ponad sześćdziesiąt jednostek z całego kraju. Pięćdziesiąt dwie zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Jedną z placówek, które szczególnie dbają o swoich pracowników, a tym samym również o pacjentów jest gorzowski szpital.

Certyfikat, to nie tylko wyróżnienie dla nas, to przede wszystkim potwierdzenie, że przestrzegamy najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Barna, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w gorzowskiej lecznicy.

Ale Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie to niejedyna lubuska placówka, która otrzymała taki certyfikat. Wśród laureatów znalazł się także Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli.

Trzeba było spełnić warunki

Najpierw jednak szpitale zobowiązały się do przestrzegania jedenastu zasad, które mają zapewnić bezpieczeństwo personelowi medycznemu. Dotyczyły one między innymi opracowania i wdrożenia procedur bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy czy korzystania z bezpiecznego sprzętu.

Przede wszystkim staramy się chronić personel przed zakażeniem w pracy choćby przez zranienia - mówi Katarzyna Barna.

Każdego roku w polskich szpitalach dochodzi do ponad trzydziestu tysięcy zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje - przede wszystkim zarażanie chorobami zakaźnymi nie tylko personelu, ale też samych pacjentów.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto