Wiosenne porządki na działkach
Wiosna to dla właścicieli działek bardzo aktywny czas. W ogrodach trwają wielkie porządki po jesieni i zimie. Warto jednak pamiętać, że pogoda wciąż może być bardzo kapryśna, a wiosenne przymrozki mogą wyrządzić sporo szkód w naszych uprawach.
Ale zwykle już pod koniec marca można zająć się zdejmowaniem okryć, którymi kilka miesięcy temu zabezpieczyliśmy rośliny przed śniegiem i mrozem. Najlepiej odkrywać je w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić. O co jeszcze warto zadbać, aby efekty wiosennych porządków doceniać przez cały sezon?
- Wycinamy suche pędy bylin oraz roślin jednorocznych.
- Usuwamy część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki.
- Uzupełniamy ubytki kory sosnowej pod iglakami.
To również dobry czas na przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych. Regularnie cięte mają ładniejszy kształt, obficiej kwitną i są zdrowe. Ostrym sekatorem usuwamy pędy chore, suche, nadłamane i przemrożone, a także te, które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. Tak postępujemy między innymi z:
- jaśminowcami
- kalinami
- krzewuszkami
- pięciornikami
- pigwowcami
- agrestem
- aronią
- porzeczką
Wiosną warto zadbać także o trawniki. Grabimy je ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę.
Wiosenny wysiew nasion
- Na przełomie marca i kwietnia wysiewamy: czarnuszki, eszolcje, gipsówki, nagietki, ostróżki jednoroczne.
- W połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, smagliczki, wilce.
- W pierwszej połowie maja wysiewamy: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie.
Prace w ogrodzie warzywnym
Jeśli pogoda na to pozwoli, to pierwsze prace w warzywniku powinniśmy zacząć jeszcze w marcu. Po nawiezieniu, przekopaniu i wyrównaniu powierzchni ziemi do gruntu możemy wysiać nasiona: bobu, rzodkiewki, marchwi, szczawiu, pietruszki czy grochu. W marcu rozpoczynamy również przygotowanie rozsady warzyw delikatniejszych lub przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Do pojemników wysiewamy nasiona papryki, ogórków, pomidorów, selerów, wczesnej kapusty, kalafiora i brokuła. Nieco później, bo w połowie kwietnia, do gruntu wysiewamy cebulę, sałatę, buraki ćwikłowe, kalarepę oraz koper.
Jakie kwiaty sadzimy w marcu?
Pod koniec marca możemy już obsadzać doniczki i skrzynki, które ustawiamy w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. To dobry czas na zasadzenie: celozji, szałwii, werbeny, aksamitki, niecierpka, waleriany, szarłatów. Na około tydzień przed zasadzeniem roślin w ogrodzie wystawiajmy na kilka godzin dziennie sadzonki na dwór lub otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym rosną, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.
Zobacz również:
Gorzów. Zostań miejskim ogrodnikiem. Miasto zachęca do tworzenia ogrodów społecznych
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?