Grabienie, pielenie i kopanie grządek. Na działkach trwają już wiosenne prace

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W kalendarzu już wiosna, więc działkowcy przygotowują swoje działki działki na nowy sezon.
W kalendarzu już wiosna, więc działkowcy przygotowują swoje działki działki na nowy sezon. Magda Marszałek
Coraz bardziej przyjemne temperatury i pierwsze wiosenne promienie słońca przynoszą spory ruch na działkach. Ich właściciele z utęsknieniem wyczekiwali oznak budzącej się do życia przyrody. Teraz muszą odpowiednio o nią zadbać. Krzątanina między grządkami trwa, a pracy przy sadzeniu, porządkowaniu i pielęgnowaniu roślin nie brakuje.

Wiosenne porządki na działkach

Wiosna to dla właścicieli działek bardzo aktywny czas. W ogrodach trwają wielkie porządki po jesieni i zimie. Warto jednak pamiętać, że pogoda wciąż może być bardzo kapryśna, a wiosenne przymrozki mogą wyrządzić sporo szkód w naszych uprawach.
Ale zwykle już pod koniec marca można zająć się zdejmowaniem okryć, którymi kilka miesięcy temu zabezpieczyliśmy rośliny przed śniegiem i mrozem. Najlepiej odkrywać je w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić. O co jeszcze warto zadbać, aby efekty wiosennych porządków doceniać przez cały sezon?

  • Wycinamy suche pędy bylin oraz roślin jednorocznych.
  • Usuwamy część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki.
  • Uzupełniamy ubytki kory sosnowej pod iglakami.

To również dobry czas na przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych. Regularnie cięte mają ładniejszy kształt, obficiej kwitną i są zdrowe. Ostrym sekatorem usuwamy pędy chore, suche, nadłamane i przemrożone, a także te, które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. Tak postępujemy między innymi z:

  • jaśminowcami
  • kalinami
  • krzewuszkami
  • pięciornikami
  • pigwowcami
  • agrestem
  • aronią
  • porzeczką

Wiosną warto zadbać także o trawniki. Grabimy je ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę.

Wiosenny wysiew nasion

  • Na przełomie marca i kwietnia wysiewamy: czarnuszki, eszolcje, gipsówki, nagietki, ostróżki jednoroczne.
  • W połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, smagliczki, wilce.
  • W pierwszej połowie maja wysiewamy: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie.

Prace w ogrodzie warzywnym

Jeśli pogoda na to pozwoli, to pierwsze prace w warzywniku powinniśmy zacząć jeszcze w marcu. Po nawiezieniu, przekopaniu i wyrównaniu powierzchni ziemi do gruntu możemy wysiać nasiona: bobu, rzodkiewki, marchwi, szczawiu, pietruszki czy grochu. W marcu rozpoczynamy również przygotowanie rozsady warzyw delikatniejszych lub przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Do pojemników wysiewamy nasiona papryki, ogórków, pomidorów, selerów, wczesnej kapusty, kalafiora i brokuła. Nieco później, bo w połowie kwietnia, do gruntu wysiewamy cebulę, sałatę, buraki ćwikłowe, kalarepę oraz koper.

Jakie kwiaty sadzimy w marcu?

Pod koniec marca możemy już obsadzać doniczki i skrzynki, które ustawiamy w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. To dobry czas na zasadzenie: celozji, szałwii, werbeny, aksamitki, niecierpka, waleriany, szarłatów. Na około tydzień przed zasadzeniem roślin w ogrodzie wystawiajmy na kilka godzin dziennie sadzonki na dwór lub otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym rosną, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.

Zobacz również:

Gorzów. Zostań miejskim ogrodnikiem. Miasto zachęca do tworzenia ogrodów społecznych

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto