Halo! Gorzowianie! Widzieliście tę makietę? To na co czekacie? Wszyscy migiem do Spichlerza

red.
Makieta dawnego Landsberga to jedna z najciekawszych atrakcji Spichlerza. Warto tam zajrzeć!
Makieta dawnego Landsberga to jedna z najciekawszych atrakcji Spichlerza. Warto tam zajrzeć! archiwum GL/Tomasz Rusek
Udostępnij:
Kochacie Gorzów? Jesteście ciekawi jego historii? To koniecznie wybierzcie się do Spichlerza. W muzeum znajdziecie bowiem olbrzymią makietę dawnego Gorzowa (wtedy Landsberga).

Makieta przedstawia obecne centrum miasta. Przed laty wyglądało ono inaczej. W zasadzie poza katedrą i układem niektórych ulic… zmieniło się wszystko! Zapewniamy: kto nie za bardzo interesował się przeszłością Gorzowa, może się nieźle zdziwić! Z drugiej strony dzięki wizycie w Spichlerzu będziecie mieć wyobrażenie m.in. o tym, gdzie były mury obronne i o co chodziło z tymi bramami…

Makieta ma „walory nie do przecenienia”

Tak o makiecie pisze same Muzeum Lubuskie: „Makieta historycznego miasta Landsberga (obecnie Gorzowa) stanowi centralny element w scenariuszu zmodernizowanej ekspozycji stałej, zatytułowanej „Gorzów na szlakach historii” (mieszczącej się w Spichlerzu z I ćw. XVIII wieku). Ukazuje ona całościowy, pełnoplastyczny kształt miasta z I połowy XVII wieku, (tj. obejmującej również okres wojny trzydziestoletniej), uwzględniając zarówno elementy obronne sięgające rozwiązań sprzed lokacji miasta (relikty słowiańskich grodzisk wokół założenia miejskiego), średniowieczne mury miejskie z basztami oraz nowożytne konstrukcje obronne, unikatowe ze względu na położenie wśród wzniesień skarpy warciańskiej i nieistniejących dziś historycznych starorzeczy sprzed regulacji Warty. Rozwiązania takie nie mają miejsca w późniejszym okresie z uwagi na likwidację dzieł obronnych w XVIII wieku, we wznoszeniu których zresztą miał swój udział wybitny polski fortyfikator Adam Freytag (1608-1650).
Ponadto tylko w taki sposób można pokazać niepowtarzalne ukształtowanie terenu, które zadecydowało o ewolucji miasta w następnych stuleciach i podkreślić rolę rzeki w procesie jego urbanizacji, np. w trakcie akcji osuszania tzw. Błot Warciańskich w II poł. XVIII wieku. Walory tej prezentacji, wzbogaconej o iluminację makiety, są nie do przecenienia dla zrozumienia pełnej historii miasta i regionu oraz poszerzenia świadomości kulturowej w kształtowaniu lokalnej tożsamości. Dlatego Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie podjęło się tego zadania i przygotowało makietę, którą odtąd będzie można będzie oglądać w Spichlerzu”.

Gorzów z lotu ptaka - tak dla porównania

Na końcu galerii znajdziecie współczesne zdjęcia centrum Gorzowa, wykonane z lotu ptaka. Dzięki nim każdy bez trudu zauważy, jak bardzo zmieniło się serce miasta. I jak bardzo dla tego serca ważna jest Warta i katedra.

LUBISZ STARE WIDOKÓWKI GORZOWA? TO ZOBACZ TAKŻE:
Niewiarygodne, jak piękne było kiedyś nasze miasto. Gorzów sprzed lat oczarowuje!

Ulica Sikorskiego wyglądała kiedyś jak centrum Paryża. Nie wierzysz? Zobacz

TAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁO NASZE MIASTO

Wideo

Dodaj ogłoszenie