Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I znów nie będzie święcenia pokarmów z koszyczka wielkanocnego

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Archiwum Polska Press
- Wiernych, którzy chcą pobłogosławić pokarmy, zachęcamy do skorzystania z transmisji telewizyjnej - mówią w kurii zielonogórsko-gorzowskiej. Ze względu na pandemię, także w tym roku nie będzie w kościołach błogosławienia pokarmów.

- W Wielką Sobotę tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościołach i na zewnątrz świątyń jest odwołane - poinformował w piątek wydział duszpasterski diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ma to związek ze stale rosnącymi wskaźnikami zakażeń koronawirusem w Polsce oraz w naszym regionie.
Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów odbędzie się tylko w katedrze o 11.00. W gorzowskiej katedrze dokona tego bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

- Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Wiernych, którzy chcą pobłogosławić pokarmy wielkanocne, zachęcamy do korzystania z tej transmisji. Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia - informuje kuria diecezjalna. Dodaje, że błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także w gronie domowników przed śniadaniem niedzielnym.

Nie będzie procesji

Co jeszcze przekazuje kuria? Wciąż obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę, święta i dni nakazane. Poza tym od soboty 27 marca w świątyniach zmienia się limit osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach. To jedna osoba na 20 mkw. świątyni.
W przeciwieństwie do ubiegłego roku, wierni będą mogli uczestniczyć w Liturgiach: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Liturgii Paschalnej w Wielką Noc. Będzie jednak kilka zmian.
Podczas czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu obmycia nóg. Podczas piątkowej Liturgii Męki Pańskiej wierni oddadzą cześć Krzyżowi nie przez pocałunek, a przez przyklęknięciu lub skłon. Z kolei w sobotni wieczór nie będzie rozpalało się ogniska przed kościołami. Nie będzie też procesji rezurekcyjnej.

Można zyskać odpust

Jest też informacja dla zakażonych koronawirusem i ich bliskich.
- Wierni chorzy na COVID-19, członkowie ich rodzin, pracownicy służby zdrowia i wszyscy, którzy opiekują się zakażonymi, mogą skorzystać z odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską. Warunkiem uzyskania tego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność przez środki masowego przekazu z celebracją mszy św., odmawianiem Różańca Świętego, nabożeństwem Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności - informuje kuria. Odpust można również uzyskać wtedy, gdy wierni odmówią przynajmniej Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, „ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”.

Tegoroczna Wielkanoc będzie już drugą w trakcie pandemii koronawirusa. Rok temu w mszach mogło brać udział tylko pięć osób.

Czytaj również:
Co będzie można zobaczyć w katedralnej wieży?

WIDEO: Raport koronawirusowy - 26 marca

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto