Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II LO w Gorzowie będzie miało klasę, jakiej nie ma żadna szkoła w Lubuskiem

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W Gorzowie Wlkp. powstaje klasa, która ma uczyć o cyberbezpieczeństwie.
W Gorzowie Wlkp. powstaje klasa, która ma uczyć o cyberbezpieczeństwie. unsplash.com
Mamy interesującą informację dla młodych ludzi, którzy zamierzają związać przyszłość z wojskiem. Od września w II LO w Gorzowie rusza rekrutacja do klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.

Choć nazwa kierunku jest skomplikowana, to warto się nim zainteresować. Oferta skierowana jest dla młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. – W całej Polsce powstanie 16 takich klas, po jednej w województwie. Klasy będą liczyły od 10 do 15 uczniów, a tworzone są we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej – mówi ppor. Przemysław Walczak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp.

Będą uczyć informatyki na wysokim poziomie

W trakcie nauki, oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, uczniowie będą mieli zajęcia z takich przedmiotów jak kryptografia, algorytmika czy cyberbezpieczeństwo. Zdobędą też wiedzę z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych. Ukończenie klasy o takim profilu otwiera drzwi m.in. do wyższych uczelni wojskowych.

Przeczytaj też:

Tylko 16 takich klas w Polsce

Dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej do 16 szkół w Polsce popłyną pieniądze, które wykorzystane zostaną m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, i usługi internetowe.

- Szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację – podkreśla ppor. P. Walczak.

Można liczyć na dobrą pracę

Program nosi nazwę „CYBER.MIL z klasą”. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON.

Plakat, informujący o projekcie CYBER.MIL z KLASĄ.
Plakat, informujący o projekcie CYBER.MIL z KLASĄ. WKU Gorzów

Polecamy wideo: Katastrofa między Osiecznicą a Krosnem Odrzańskim. 22 stycznia 1978 r. wojskowa ciężarówka rozpłatała autokar na pół

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto