Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile dzieci urodziło się w Gorzowie? Jakie imiona królowały w 2021 roku?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Urząd Stanu Cywilnego w Gorzowie obejmuje miasto oraz Deszczno i Kłodawę.
Urząd Stanu Cywilnego w Gorzowie obejmuje miasto oraz Deszczno i Kłodawę. Pixabay
W czasie pandemii rzadziej się rozwodzimy i płodzimy dzieci, a umiera nas zdecydowanie więcej. Liczba zgonów wzrosła w ciągu roku aż o 17 proc.! Tak wynika z dorocznego raportu Urzędu Stanu Cywilnego.

Coraz mniej chętnie zostajemy rodzicami. Do takich wniosków można dojść po lekturze dorocznego raportu Urzędu Stanu Cywilnego w Gorzowie. W zeszłym roku w mieście urodziło się bowiem 596 dziewczynek oraz 608 chłopców. To liczby niższe niż w poprzednich latach. W 2020 r. w Gorzowie na świat przyszło 639 chłopców i 590 dziewczynek.
W całym zeszłym roku sporządzono łącznie 1349 aktów urodzenia, a jeszcze dwa lata wcześniej było ich znacznie więcej. W 2019 r. gorzowski USC sporządził 1723 akty urodzenia.
Dodajmy, że w 1349 dokumentach jest też 16 aktów dla dzieci, które urodziły się martwe i ponad sto aktów dla dzieci urodzonych za granicą.

Hania i Antoś królują
Przy okazji dorocznego zestawienia poznaliśmy też ranking najczęściej nadawanych imion. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpiły zmiany na prowadzeniu. Dziewczynkom najczęściej nadawano imiona: Hanna (28 razy), Pola (26), Zofia (18), Michalina (15), Maja (14), Julia (13), Zuzanna (12) i Laura (12). Najczęściej nadawanymi imionami męskimi byli: Antoni (32 razy), Szymon (26), Leon (20), Filip (20), Franciszek (13), Aleksander (12), Stanisław (9), Tymon (7) i Maksymilian (7).
Wśród imion, które najmniej cieszyły się popularnością były: Iga, Wanda, Łucja, Alina, Krystyna i Kalina oraz Gabriel, Stefan, Konstanty, Bernard i Witold.
Przypomnijmy, że w roku 2020 królowała Zuzanna oraz Szymon, który był najpopularniejszym imieniem także w 2019.

Przysięga częściej w urzędzie
W czasach pandemicznych wyraźnie spadła liczba zawieranych małżeństw. W zeszłym roku sporządzono 407 aktów małżeństwa, z których 48 dotyczyło ślubów zawartych za granicą. To więcej niż w 2020 r., gdy zawarto 293 małżeństw. W obu poprzednich latach i tak były to liczby niższe od tej z 2019 r. Wtedy było 483 ślubów.

Dodajmy, że zakochani częściej składają sobie przysięgę w USC niż w kościele. Przed księdzem ślubowało sobie 168 par, a przed kierownikiem urzędu - 191 par (w tym 13 poza lokalem USC, np. w restauracji czy w ogrodzie). Na liczbę ślubów cywilnych w sporej większości wpływ mogą mieć tzw. przeszkody kanoniczne, bowiem w 105 parach co najmniej jedna osoba była rozwiedziona.
Jeśli chodzi o rozwody, to w zeszłym roku odnotowano ich 249. To więcej niż w 2020 r., gdy było ich 190. Mniej jednak niż przed pandemią. W 2019 r. rozstało się 313 małżeństw.

Umiera nas coraz więcej
Najsmutniejsze liczby z raportu USC dotyczą jednak zgonów. I to nie tylko dlatego, że dotyczą zmarłych. Przerażać może fakt, że znacznie wzrosła liczba zgonów. W przedpandemicznym 2019 roku gorzowski USC wydał 1935 zgonów. W pierwszym pandemicznym roku było to już 2082 dokumentów. Natomiast w zeszłym roku sporządzono aż 2369 aktów zgonu. W przeciągu roku to wzrost o 17 proc., a w przeciągu dwóch lat - aż o 22 proc.
W zeszłym roku pobity został też rekord dotyczący liczby aktów zgonu wystawionych jednego dnia, który w 2020 r. wynosił 35.
- W ostatnim roku jednego dnia wystawiliśmy aż 38 aktów zgonu - mówi nam Mirosława Winnicka, kierownik USC w Gorzowie.

Czytaj również:
Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2020
Najpopularniejsze imiona dziewczynek w 2020

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto