MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarobią gorzowscy radni nowej kadencji? Dla niektórych to spory zastrzyk gotówki

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ile mogą zarobić gorzowscy radni nowej kadencji?
Ile mogą zarobić gorzowscy radni nowej kadencji?
Poznaliśmy już skład nowej Rady Miasta Gorzowa. 7 kwietnia mieszkańcy wybrali dwudziestu pięciu radnych na pięcioletnią kadencję. Osoby, które uzyskały mandat, za pełnienie swoich obowiązków będą pobierać diety. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć nasi przedstawiciele?

To radni mają decydujący głos

Choć na czele miasta stoi prezydent, to jednak o miejskich sprawach wcale nie decyduje sam. Podejmowaniem uchwał zajmują się radni wybierani w wyborach samorządowych. To właśnie oni są przedstawicielami mieszkańców, którzy mają dbać o ich sprawy i być łącznikami z urzędem.

Radni spotykają się podczas sesji rady miasta oraz podczas pracy w komisjach i za to przysługuje im określone wynagrodzenie, czyli tak zwana dieta. Warto jednak dodać, że radny pełni funkcję społecznie, więc dieta nie stanowi wynagrodzenia za pracę. Ma ona jedynie zrekompensować utracone korzyści, które radny mógłby uzyskać w czasie poświęconym na działalność na rzecz samorządu. Dla niektórych będzie to spory zastrzyk dodatkowej gotówki.

Ile zarabia radny? Tyle wynosi dieta

Zgodnie z przepisami, miesięczna wysokość diety radnego nie może przekroczyć łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W tym roku kwota bazowa to 1789,42 zł. Oznacza to, że maksymalna miesięczna wysokość diety radnego w 2024 roku nie może być wyższa niż 4 294,61 zł. Stawka ta zarezerwowana jest jednak tylko dla gmin z największą liczbą mieszkańców, ponieważ wysokość diety zależy właśnie od wielkości gminy.

  • 2147,31 zł - gminy poniżej 15 tysięcy mieszkańców
  • 3220,96 zł - gminy od 15 do 100 tysięcy mieszkańców
  • 4294,61 zł - gminy powyżej 100 tysięcy mieszkańców

Jakie są diety radnych w Gorzowie?

Ostateczna decyzja w sprawie wysokości wynagrodzenia podejmowana jest przez radę miasta. Diety radnych nie są opodatkowane, a konkretne kwoty trafiające na ich konta zależą przede wszystkim od funkcji sprawowanej w radzie. Na wyższe diety mogą liczyć osoby pełniące funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz przewodniczącego lub członka komisji. Ile wynoszą diety radnych w Gorzowie?

  • Przewodniczący rady - 4 294,61 zł
  • Wiceprzewodniczący rady - 4 115,67 zł
  • Przewodniczący komisji - 3 936,72 zł
  • Wiceprzewodniczący komisji 3 668,31 zł
  • Radny - 3 489,37 zł

To oznacza, że każdy radny wybrany w wyborach samorządowych, przez cały okres pięcioletniej kadencji może zyskać ponad 200 tysięcy złotych. Przewodniczący rady miasta otrzyma w tym czasie w sumie ponad 250 tysięcy złotych. Co ważne, wysokość diety ulega pomniejszeniu o 10 procent za każdą nieobecność na sesji rady miasta lub posiedzeniu komisji. Wyjątkiem są jednak nieobecności spowodowane niezdolnością do pracy i udokumentowane zwolnieniem lekarskim, podróżą służbową radnego,
reprezentowaniem rady miasta na polecenie jej przewodniczącego.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarobią gorzowscy radni nowej kadencji? Dla niektórych to spory zastrzyk gotówki - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto