Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Ultramaraton Zielonogórski. Zawodnicy mieli do pokonania 103 km! Wystartowali o świcie

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 16 lat
Zaczęło się! Kiedy wy jeszcze spaliście, przewracaliście się na drugi bok, w sobotni poranek, 25 marca o 6 rano w Zielonej Górze wystartował IX Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice. Kilkuset najwytrwalszych śmiałków walczy z własnymi słabościami i wymagającą trasą na dystansie 103 kilometrów, która wiedzie dookoła Winnego Grodu. Już teraz mówimy: "Wielkie brawa dla Was!" W tej edycji nie brakuje nowości. Zobaczcie zdjęcia ze startu!

Spis treści

W sobotę, 25 marca przed godziną 6 rano przy ulicy Francuskiej (boisko za szkoła SP nr 18) tradycyjne tłumy. Dobra rozgrzewka to połowa sukcesu, zatem zawodnicy nie marnowali ani chwili. Temperatura w okolicach 6-8 stopni Celsjusza zdaje się być niemal idealna na bieganie i rower. W ciągu dnia synoptycy zapowiadają maksymalnie 13-14 stopni Celsjusza, przejściowe opady oraz lekki wiatr, który wbrew pozorom na takim dystansie daje w kość.

Warto zwrócić uwagę, że tym razem trasa wiedzie uczestników nie w kierunku os. Cegielnia (jak bywało do tej pory), lecz os. Leśnego. I to jest jedna z nowości.

Dwie opcje startu: solo lub duathlon solo

Około godziny 5.30 przed linią startu trwały ostanie szlify. Jedni przygotowywali się do biegu, inni do pokonania dystansu w trybie duathlonu (bieg, rower), a jeszcze inni do przejechania całego odcinka na dwóch kołach - to kolejna nowość w XI edycji ultramaratonu. Nie trzeba dodawać, że atmosfera, której doświadcza się przed udziałem w takiej imprezie, jest z niczym innym nieporównywalna. Przed startem w czasie rozgrzewki zawodnikom dopisywały wyśmienite humory. Wszyscy wzajemnie zagrzewali się do boju, uzupełniali ekwipunek, korzystali z opcji ostatniej przekąski.

IX Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice - zdjęcia ze startu

  • Punktualnie o godzinie 6 wystartowali biegacze na dystansie 103 km oraz uczestnicy duathlonu, którzy w okolicy wsi Wysokie przesiądą się na rowery.
  • Nowością w tej edycji jest wyścig kolarski (bike ultramaraton) na pełnym dystansie 103 km, który wystartował o godz. 7.30, czyli 1,5 godziny po starcie biegaczy. Takie opóźnienie czasowe pozwoliło organizatorom zabezpieczyć trasę, zarówno dla kolarzy i biegaczy. Chodziło o to, żeby kolarze wystartowali w warunkach bardziej oświetlonych, żeby nie było niebezpieczeństwa, że nie zostaną zauważeni na skrzyżowaniach.
  • Start uczestników biegu na 48 km nastąpił z Nowego Kisielina.
  • W Jarogniewicach bieg rozpoczęli uczestnicy dystansu na 23 km.

Trasa Ultramaratonu Nowe Granice 2023

Trasa prowadzi z Zatonia przez Barcikowice, Barcikowiczki, do punktu czwartego do Jarogniewic, dalej rzez Jeleniów, okolice Łochów. Piąty punkt jest przy wieży Bismarcka. Zawodnicy pobiegną przez Rybno i os. Cegielnia do mety.

- Szacujemy, że pierwsi będą duathloniści, który stratują o godz. 6 rano i mają 23 km do pokonania biegiem - wyjaśnia Andrzej Dąbrowa, prezes stowarzyszenia Nowe Granice. - Szacujemy, że od godz. 11-11.30 pierwsi zawodnicy będą na mecie. W okolicach 11.30 spodziewamy się pierwszych zawodników z wyścigu kolarskiego, startują o 7.30, ale bardzo szybko pokonują tę trasę. W okolicy 13.30 spodziewamy się pierwszych biegaczy na mecie. To będą biegacze z dystansu 103 km, za nimi pojawią się z dystansu 23 km i później 48 km.

Ze względu na limity czasowe na mecie oraz punktach czasowych koniec ultramaratonu mija wraz z wybiciem godziny 20.30.

Konkurencje na dystansie 103 km

  • bieg solo: 103 km
  • duatlon solo: 103 km
  • bike ultramaraton (rower): 103 km

Konkurencje na dystansie 48 km

  • bieg solo: 48 km

Konkurencje na dystansie 23 km

  • bieg solo: 23 km

Ultramaraton to walka z własnym "ja"

Jeśli prognozy się sprawdzą, padający deszcz może dodatkowo utrudnić pokonanie trasy. Uczestnicy będą się zmagać z piaskiem, kałużami, błotem i nieobliczalnym jak zawsze Lasem Odrzańskim.

Na trasie zawodnicy zmagają się z wyzwaniami, których nigdzie indziej nie doświadczą. I nie ma takiej opcji, by znalazła się osoba, która nie odczuje trudności poszczególnych etapów ultramaratonu.

Limity czasowe i punkty kontrolne

Licząca 103 kilometry trasa to jedna pętla zaczynająca się i kończąca w Zielonej Górze na boisku przy ul. Francuskiej. I choć cały dystans jest oznaczony taśmami, większość zawodników ma przy sobie urządzenia z GPS-em pokazujące aktualną pozycję i monitorujące trasę. Na trasie znajduje się pięć stałych punktów odżywczych, sędziowskich oraz sędziowie lotni.

Bieg zabezpieczony jest przez ratowników medycznych oraz karetki. Ponadto nad bezpieczeństwem czuwa policja oraz kilkudziesięciu wolontariuszy.

Wszystkich obowiązują te same limity czasowe:

  • PK1: Parking leśny koło wsi Wysokie, (ok 23 km trasy): 3h (do godz.9:00)
  • PK2: Stożne (ok 41 km trasy): 5.5h (do godz.11:30)
  • PK3: Nowy Kisielin (ok 55 km trasy): 7.5h (do godz.13:30)
  • PK4: Jarogniewice (ok. 80 km trasy): 11h (do godz.17:00)
  • PK5: Wieża Bismarcka (ok 99 km trasy): 13:45h (do godz.19:45)
  • Meta: Zielona Góra ul. Francuska (ok. 103 km trasy): 14:30h (do godz.20:30)

Osoby, znajdujące się na trasie po limicie czasowym, zobowiązane są do przerwania uczestnictwa w zawodach, zejścia z trasy i poinformowania o tym fakcie organizatorów zawodów.

Punkty odżywcze na trasie utramaratonu

Punkty odżywcze znajdują się w Jarogniewicach, Nowym Kisielinie, Stożnem, przy wsi Wysokie, w Zielonej Górze, przy Wieży Bismarcka oraz na mecie. Punkty te są zaopatrzone w suszone owoce, ciasto/drożdżówki oraz napoje i ciepłą herbatę. Posiłek regeneracyjny znajdować się będzie na mecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IX Ultramaraton Zielonogórski. Zawodnicy mieli do pokonania 103 km! Wystartowali o świcie - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto