Jak i kiedy samodzielnie kontrolować niepokojące zmiany, by rak piersi nie miał szans?

Akcja specjalna "Zdrowie i życie w Waszych rękach"
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u polskich kobiet – stanowi ponad 1/5 wszystkich wykrywanych przypadków. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę zapada ok. 20 tysięcy kobiet rocznie. O śmiertelności raka decyduje głównie stopień jego zaawansowania, stąd podstawą udanego leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie zmian w piersiach, dlatego zachęcamy wszystkie panie do ich samodzielnego badania. Metoda samobadania jest całkiem prosta i szybka, a przy tym niezwykle skuteczna.

Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, Gazeta Lubuska wraz z Partnerami, rozpoczyna cykl na temat profilaktyki raka piersi, jąder i prostaty. Dbajmy o swoje zdrowie nie tylko w październiku, ale przez cały rok.

Kobieto! Twoje zdrowie i życie jest cenne! Chroń je i badaj się regularnie!
Mężczyzno! Zdrowie i życie Twojej żony, siostry, mamy, córki jest cenne! Zachęcaj je do regularnych badań!

Statystyki są przerażające

Zachorowania na raka piersi stanowią aż 22,5 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych, jakie są wykrywane u kobiet w Polsce. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi około 10 procent – oznacza to, że zachoruje 1 na 10 kobiet. Jest ono większe u pań obciążonych genetycznie ryzykiem powstania takiego nowotworu. U nich zmiany mogą też rozwinąć się wcześniej. Jednak niezależnie od wieku i predyspozycji, wszystkie kobiety, powinny z równą troską dbać o swoje zdrowie i przeprowadzać regularne samobadanie.

Samobadanie piersi – kiedy i gdzie wykonywać?

Samobadanie piersi to najprostsza i zupełnie bezkosztowa metoda profilaktyki. Wymaga poświęcenia jedynie dziesięciu minut każdego miesiąca. Najlepiej wykonywać je, zawsze w tym samym dniu od rozpoczęcia miesiączki. Najbardziej dogodny moment przypada między 6. a 9. dniem cyklu.

Jak badać pierś krok po kroku?

  1. Stań przed lustrem, unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra na piersiach się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
  2. Oprzyj ręce na biodrach i powtórz wszystkie obserwacje.
  3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina.
  4. Stań pod prysznicem i namydl prawą dłoń. Lewą połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Następnie badaj pierś ruchami kolistymi, a najlepiej również promienistymi oraz w górę i w dół (dokładny opis tych metod znajdziesz w animacji powyżej). W poszukiwaniu guzków i zgrubień staraj się nie omijać żadnego miejsca.
  5. Prawą dłonią zbadaj również okolice lewej pachy, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.
  6. Powtórz czynności lewą dłonią, by zbadać prawą pierś i pachę.
  7. Po kąpieli połóż się płasko, bez poduszki. Zwiń ręcznik w rulon i wsuń go pod lewy bark, a lewą dłoń włóż pod głowę. Zbadaj lewą pierś za pomocą trzech środkowych palców prawej dłoni, wykonując te same ruchy, co pod prysznicem. Sprawdź też okolice lewej pachy.
  8. Zmień ręce i w ten sam sposób zbadaj prawą pierś i pachę.

Instrukcje, jak dokładnie wykonać badanie znajdziesz w animacji powyżej!

Regularne samobadanie piersi pozwala szybko dostrzec ewentualne zmiany, które zachodzą w ich obrębie. Mając w pamięci ich wygląd i strukturę będziesz mogła zauważyć wszelkie odstępstwa od normy, a dzięki temu w odpowiednim czasie wykonać badanie lekarskie, by zweryfikować swoje obserwacje. Jeśli znalazłaś w piersiach jakiekolwiek zmiany – niezwłocznie udaj się do lekarza, który skieruje Cię na badania i poinstruuje o kolejnych krokach.

To pierwszy z sześciu artykułów, które ukażą się w ramach akcji profilaktycznej "Zdrowie i życie w Waszych rękach".
Kolejny ukaże się już we wtorek - 2. listopada.

Jak i kiedy samodzielnie kontrolować niepokojące zmiany, by rak piersi nie miał szans?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak i kiedy samodzielnie kontrolować niepokojące zmiany, by rak piersi nie miał szans? - Gazeta Lubuska

Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto