Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak poświęcić pokarmy na stół wielkanocny? Modlitwa na błogosławieństwo pokarmów

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tradycja święconki ma w Polsce już kilkusetletnią historię.
Tradycja święconki ma w Polsce już kilkusetletnią historię. Karolina Misztal
Wielkanocne pokarmy w tym roku wierni znów pobłogosławią w domach. Diecezja zachęca, by zrobić to podczas telewizyjnej transmisji z katedry w Gorzowie.

W lubuskich kościołach znów nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. Powód? Oczywisty. Pandemia. A na święcenie pokarmów przychodziło do kościoła zwykle więcej ludzi niż na wszystkie niedzielne msze święte.
Tradycja święconki zostanie jednak potrzymana. Podobnie jak w ubiegłym roku wierni będą musieli pobłogosławić pokarmy osobiście.

Biskup pobłogosławi w katedrze

Przed ubiegłoroczną Wielkanocą w wielu przypadkach błogosławieństwo pokarmów odbywało się „przez internet”, a do modlitwy zachęcali księża z poszczególnych parafii.
W tym roku błogosławieństwa będzie można dokonać przy okazji transmisji z gorzowskiej katedry. Zostanie ona przeprowadzona w sobotę o 11.00, a błogosławieństwa dokona bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. Transmisja będzie na antenie TVP 3 Gorzów.

- Wiernych, którzy chcą pobłogosławić pokarmy wielkanocne, zachęcamy do korzystania z tej transmisji. Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia - mówią w kurii zielonogórsko-gorzowskiej.
Błogosławieństwa pokarmów będzie można dokonać także samemu przed śniadaniem niedzielnym. Zachęca się, by błogosławieństwa dokonała głowa rodziny lub najstarszy wierzący członek tej rodziny przy stole.

Co święcimy?

Co trzeba włożyć do koszyczka? Przede wszystkim jajko. Ono starożytnym symbolem nowego życia i odrodzenia. Podobnie jak baranek wielkanocny, oznacza triumf życia nad śmiercią.
Nie można też zapomnieć o chlebie. To z kolei pokarm dla duszy, czyli Ciało Chrystusa, który powiedział o sobie: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął”.

W koszyczkach nie brakuje też wędliny. Ona jest symbolem baranka, którego Izraelici zabijali i spożywali wraz z rodziną w święto Paschy. Jest taż ciasto, które ma być słodką nagrodą za wytrwania w umartwieniach Wielkiego Postu. Kluczowa jest też sól. Ona nadaje potrawom smak i chroni je przed zepsuciem.

Pomódlcie się przed śniadaniem

Jak ma wyglądać samo błogosławieństwo? Kapłani zachęcają, by zacząć je od zaśpiewania pieśni wielkanocnej np. „Zwycięzca śmierci”, a po nim odczytać fragmenty Pisma Świętego, Można wybrać urywek 1 Listu do Tesaloniczan (1 Tes 5, 16-18) lub Ewangelii św. Mateusza (Mt 6, 31-33). Po nim powinna nastąpić modlitwa: „Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.
Kapłani zachęcają też, by pomodlić się także po posiłku, a śniadanie wielkanocne zakończyć kolejną pieśnią wielkanocną.

Limity w świątyniach

W święta do kościoła będzie mogło wejść na msze mniej wiernych niż było to jeszcze dwa tygodnie temu (na jedną osobę musi przypadać 20 mkw.). By jednak umożliwić wiernym uczestnictwo w liturgiach, w części kościołów będą odprawiane dodatkowe msze święte. Szczegółów szukajcie w ogłoszeniach duszpasterskich swoich parafii.

Czytaj również:
Katedra ma być piękniejsza. Co będzie na jej filarach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto