Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wpływa ciąża na organizm kobiety? Zmieniają się serce, skóra i włosy. O tych faktach mało kto mówi!

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
W związku ze zmianami hormonalnymi u ciężarnych dochodzi do znaczniejszych obrzęków i przekrwienia błony śluzowej. Skutkuje to zwiększeniem ilości wydzieliny i podatności na infekcje.

Ponadto, ze względu na wyższe stężenie progesteronu i powiększającą się macicę, u ponad połowy kobiet w ciąży obserwuje się duszność wysiłkową lub spoczynkową. Zazwyczaj nie daje ona powodów do niepokoju, chyba, że towarzyszą jej kaszel, ból w klatce piersiowej lub krwioplucie.
W związku ze zmianami hormonalnymi u ciężarnych dochodzi do znaczniejszych obrzęków i przekrwienia błony śluzowej. Skutkuje to zwiększeniem ilości wydzieliny i podatności na infekcje. Ponadto, ze względu na wyższe stężenie progesteronu i powiększającą się macicę, u ponad połowy kobiet w ciąży obserwuje się duszność wysiłkową lub spoczynkową. Zazwyczaj nie daje ona powodów do niepokoju, chyba, że towarzyszą jej kaszel, ból w klatce piersiowej lub krwioplucie. antonioguillem/123rf
Ciąża to stan błogosławiony, jednak okres ten przynosi wiele zmian w organizmie kobiety. Mają one zapewnić prawidłowy rozwój płodu i przygotować ciało przyszłej matki do porodu. Część z nich jest powszechnie znana i nie wywołuje zdziwienia. Są jednak pewne przypadłości, o których zazwyczaj się nie mówi. Sprawdź, jaki jest wpływ ciąży na organizm kobiety i czym może ona zaskoczyć ciężarną w ciągu 40 tygodni.

Okres ciąży to dla organizmu prawdziwa rewolucja. Zmiany w ciele zachodzą na wszystkich płaszczyznach. Zarówno tych widocznych – jak rosnący brzuch czy zmiany na skórze, jak również tych, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień, jak układ krwionośny czy oddechowy.

Większość zmian ma charakter tymczasowy i cofa się w niedługim czasie po porodzie. Niektóre z nich, np. te zachodzące w naszym mózgu, mogą natomiast utrzymać się dłużej, nawet powyżej dwóch lat.

Jak zmienia się ciało w czasie ciąży?

Ciało kobiety zmienia się przez cały okres trwania ciąży. Niektóre objawy utrzymują się tylko przez kilka dni lub tygodni, inne towarzyszą ciężarnym przez większość z dziewięciu miesięcy.

W pierwszych tygodniach od zapłodnienia komórki jajowej kobieta może czuć podekscytowanie połączone z podenerwowaniem. W tym okresie mogą pojawić się zmęczenie, senność i mdłości. Ciężarna częściej może odczuwać parcie na pęcherz oraz mieć wzdęcia. U niektórych kobiet pojawiają się także bóle głowy.

W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj są w szczytowej formie – cieszą się piękną cerą i gęstymi włosami. Nie dokuczają im już nudności, choć u części mogą pojawić się zgaga i zaparcia. To także czas, kiedy piersi mogą być wyjątkowo tkliwe. Niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać dolegliwości związane z rosnącą macicą – we znaki dają się im bóle kręgosłupa i obrzęki nóg.

Dowiedz się więcej:

Ostatniemu etapowi ciąży towarzyszą zazwyczaj duże zmęczenie i częste dolegliwości bólowe, najczęściej zlokalizowane w dole pleców i brzucha. Ciężarne mogą skarżyć się na dyskomfort z powodu żylaków i obrzęków nóg. A jeśli dziecko szykuje się już do porodu, może uciskać pęcherz przyszłej mamy, co skutkuje częstymi wizytami w toalecie, także w nocy.

Na większość objawów kobiety są przygotowane – znają je z opowieści innych ciężarnych lub z fachowej literatury. Są jednak pewne zaskakujące fakty, o których część kobiet nie ma pojęcia. Zapoznaj się z nimi w galerii.

Zobacz w galerii: Co dzieje się z ciałem w ciąży? Poznaj 6 faktów, o których się nie mówi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto