Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda obrączkowanie ptaków? Można zobaczyć w Parku Narodowym "Ujście Warty"!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Parku Narodowym "Ujście Warty" rozpoczęła się akcja Karmnik.
W Parku Narodowym "Ujście Warty" rozpoczęła się akcja Karmnik. Fot. PN "Ujście Warty"
W Parku Narodowym "Ujście Warty" rozpoczął się cykl spotkań w ramach akcji Karmnik. W wybrane niedziele grudnia, stycznia oraz lutego można wziąć udział w obserwacji, odławianiu oraz obrączkowaniu ptaków, a przy okazji poznać wiele ciekawostek na ich temat.

Co dwa tygodnie przy karmniku w siedzibie parku obrączkarz będzie rozstawiał sieci ornitologiczne, aby złapać pojawiające się tam ptaki. Każdy zostanie zważony, zmierzony i przypisany do danego gatunku. Otrzyma też niewielką obrączkę na nogę, a następnie zostanie wypuszczony na wolność.

Podczas akcji można zobaczyć, jak wygląda obrączkowanie, nauczyć się odróżniać gatunki ptaków, które odwiedzają nasze karmniki i zobaczyć je z bliska - mówi Olga Betańska z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Po co łapie się i obrączkuje ptaki?

Przyrodnicy łapią i obrączkują ptaki po to, żeby je lepiej poznać. Każda obrączka zawiera unikatowy numer, dzięki któremu wiadomo, z którym konkretnie osobnikiem mają do czynienia. Zaobrączkowany ptak ma swoją historię w specjalnej bazie. Ornitolodzy oraz miłośnicy przyrody przesyłają odczyty z obrączek drogą internetową i za pośrednictwem specjalnego formularza. Zapisywane jest tam między innymi, gdzie i kiedy ptak był widziany. Dzięki temu wiadomo, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek, a nawet jak szybko mogą się przemieszczać. Obrączki i inne znaczniki zakładane ptakom oraz metody stosowane do ich chwytania są bezpieczne. Wielkość obrączek jest dostosowana do poszczególnych gatunków, ich wielkości i zwyczajów.

Każdy może wziąć udział w spotkaniu

Spotkania przy parkowym karmniku będą odbywać się w wybrane niedziele grudnia, stycznia i lutego. W sumie ma ich być siedem. Podczas każdego z takich spotkań obrączkarz będzie odławiał ptaki przy użyciu delikatnej siatki, zakładał im obrączki oraz tłumaczył w jaki sposób rozpoznać dany gatunek, a także jak określić wiek i płeć ptaka.

Spotkania będą się rozpoczynały o wschodzie słońca i potrwają około pięciu godzin. Można do nich dołączyć w dowolnym momencie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ptaki są najbardziej aktywne wcześnie rano, więc prawdopodobnie najwięcej będzie ich na początku spotkania - dodaje Olga Betańska.

Aparaty, lornetki i... termosy w dłoń!

Jak tłumaczą przyrodnicy - samo odczytywanie numerów obrączek bez odławiania nie zawsze jest łatwe, gdyż obrączki są małe, aby nie obciążały ptaków. Dlatego podczas takiej wizyty może nam się przydać aparat fotograficzny lub lornetka. A ponieważ całe spotkanie odbywa się na zewnątrz - warto także ciepło się ubrać oraz zaopatrzyć w termos z gorącą herbatą i drugie śniadanie. Najbliższe takie spotkanie zaplanowano na 19 grudnia, a kolejne na 2 stycznia.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle od 60 do 80 tysięcy, a maksymalnie nawet 200 tysięcy.

Zobacz też:

Wideo: Park Narodowy „Ujście Warty” pod wodą. To raj dla ptaków

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto