Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenie zaczynają zrzucać poroże. To gratka dla poszukiwaczy również w Lubuskiem!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczyna się sezon na zrzuty poroża jeleni.
Rozpoczyna się sezon na zrzuty poroża jeleni. Lasy Państwowe
By trafić na konkretne okazy potrzeba cierpliwości, czasu i dużo szczęścia. Ale na przełomie lutego i marca jest na to największa szansa. To właśnie późną zimą jelenie pozbywają się swoich poroży, więc wędrówka do lasu może być wyjątkowo owocna. Podczas takich poszukiwań trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Rozpoczyna się czas zrzutów poroży jeleni. Niektórzy zbierają je do własnych kolekcji, a inni w celach rękodzielniczych, bo z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe oraz galanterię. Są też tacy, którzy poszukują ich dla zysku. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a na największych okazach można zarobić nawet kilka razy więcej.

Przeczytaj również: Bieliki w Lubuskiem już czują wiosnę. Szykują gniazda do lęgów!

Co to są zrzuty?

Tak zwane zrzuty to nic innego jak zużyte poroże jeleniowatych, którego pozbywają się, aby zrobić miejsce na nowe.

W czasie rykowiska, które przypada we wrześniu poroże pełni rolę reprezentacyjną i pomaga jeleniom zademonstrować ich siłę oraz możliwości reprodukcyjne. Po okresie godów przestaje być potrzebne i późną zimą zostaje zrzucone. Jest to proces bezbolesny dla zwierzęcia - tłumaczą leśnicy.

Poroże to najszybciej rosnąca tkanka występująca u zwierząt. Rośnie nawet półtora centymetra na dobę, więc często w ciągu zaledwie kilku miesięcy osiąga imponujące rozmiary.

O tym trzeba pamiętać

Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces. Zrzuty jeleni stają się wówczas atrakcyjnym łupem i przyciągają poszukiwaczy. Leśnicy przypominają jednak zbieraczom o kilku zasadach, których należy przestrzegać w czasie penetrowania leśnych zagajników.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie na przykład w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni między innymi zapuszczać się w młodniki do czterech metrów wysokości - informują leśnicy.

Niestety, niektóre osoby w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropią jelenie i zmuszają je do ciągłego przemieszczania się. Dlatego ważne jest, aby w lesie zachowywać się cicho i pod żadnym pozorem nie niepokoić oraz nie płoszyć zwierząt. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandat.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto