Joannici - historia ponad granicą

Artykuł sponsorowany
Zamek Joannitów w Słońsku zostanie udostępniony zwiedzającym dzięki pozyskaniu miliona euro m.in. na jego renowację. Odrestaurowany zamek ma być punktem początkowym transgranicznego szlaku turystycznego – szlaku joannitów.

Joannici to religijny zakon rycerski, który od XIV w. działał na naszych obecnych terenach. Joannici byli zaangażowani w zakładanie i rozwój miejscowości, wznosili kościoły i kaplice oraz mieli wielki wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Dlatego nie dziwi fakt, że w polsko-niemieckim regionie przygranicznym istnieje ciągle jeszcze wiele śladów historii zakonu. Właśnie ruszył projekt waloryzacji tego cennego dziedzictwa kulturowego.

- Wpływy zakonu na naszą historię są nie do przecenienia. Joannici są ważnym elementem naszej tożsamości, stąd decyzja, by aż milion euro przeznaczyć na projekt "Turystyczna waloryzacja historii Zakonu Joannitów na polsko-niemieckim pograniczu". Projekt jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020 - mówi Tadeusz Jędrzejczak, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Znajdujące się w Słońsku XVII- wieczne ruiny zamku Joannitów są bardzo wartościowe pod względem zabytkowym i historycznym. Obiekt jest artystycznie związany z Domem Maurycego oraz Huis ten Bosch w Hadze. Niestey słoński zamek spłonął w 1975 r. Od tego czasu ruiny odstraszają ewentualnych turystów, a zabytek zarasta chaszczami.

Pieniądze z programu INTERREG zostaną zainwestowane m.in. w zabezpieczenie ruin, zrobienie nadproży, wzmocnienie korony murów. Cała budowla zostanie przykryta tymczasowym zadaszeniem, a teren wokół zamku zostanie uporządkowany. Prace w Słońsku mają potrwać do 2020 r. Wtedy będzie można bezpiecznie wejść do wnętrza spalonego zamku. Zakończony remont pozwoli na organizację imprez, wystaw, koncertów.

Projekt dedykowany joannitom rozpoczął się 1 czerwca 2019 r. Partnerują w nim: gmina Słońsk, miasto Seelow oraz Brandenburska Komandoria Zakonu Joannitów. W projekt zaangażowany jest także Zespół Szkół im. Przyjaźni Narodów w Słońsku oraz Gimnazjum Joannickie we Wriezen. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powstały w obu placówkach kółka projektowe, na które uczęszcza w sumie 50 uczniów, wspieranych przez historyków, germanistów i nauczycieli plastyki. Uczniowie, na podstawie projektowej biblioteczki, a także badań archiwalnych w Gorzowie i Poczdamie oraz wyjazdu do Hagi, stworzą treści do tablic informacyjnych, które zostaną umieszczone przy zamku. Te same teksty trafią do nowych folderów promujących projekt szlaku joannitów oraz do aplikacji mobilnej działającej w rzeczywistości rozszerzonej. Uczniowie będą mogli również uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, poświęconych np. produkcji filmu reklamowego czy prowadzeniu kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych. Koniec całego projektu nastąpi w marcu 2021 r.

- Młodzież będzie realizatorem projektu, ale wszystkie działania mają na celu ochronę zamku w Słońsku i zwiększenie atrakcyjności turystycznej naszego regionu. Dlatego na obszarze objętym wsparciem stworzymy transgraniczny szlak turystyczny joannickich miejscowości, a jego centralnym punktem będzie zamek Joannitów w Słońsku. Liczymy, że będzie to jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie - mówi Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Joannici - historia ponad granicą - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto