Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta rowerowa to przeżytek? Ona wciąż jest potrzebna! Również na hulajnogę

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Coraz więcej chętnych na kartę rowerową.​
Coraz więcej chętnych na kartę rowerową.​ KMP w Gorzowie
Może się wydawać, że karta rowerowa to relikt przeszłości i nikomu niepotrzebny świstek. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. To obowiązkowy dokument dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia, który pozwala poruszać się po drogach nie tylko na dwóch kółkach, ale także coraz bardziej popularnymi hulajnogami.

Bez karty nie ma jazdy

Jeżeli dziecko skończyło dziesiąty rok życia, to do legalnej jazdy rowerem potrzebuje karty rowerowej. Bez niej nie może samo poruszać się na dwóch kółkach nawet po chodniku czy ścieżce dla rowerzystów. Podobnie jest w przypadku, gdy młody człowiek korzysta z elektrycznej hulajnogi lub deskorolki.

Niepełnoletni rowerzysta, a więc każdy nastolatek, który ukończył dziesięć lat, ale ma nie więcej niż siedemnaście lat, może poruszać się rowerem samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową. Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z jezdni oraz ścieżki rowerowej czy chodnika na rowerze czy hulajnodze- mówi Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Karta rowerowa to nie tylko zwykły gadżet, którym można się pochwalić kolegom z klasy, lecz dokument poświadczający posiadanie odpowiedniej wiedzy. Mowa tu o znajomości ruchu drogowego, przepisów, a także tego, jakie obowiązki i prawa ma rowerzysta.

Nie chodzi o sam druczek, ale o to, co zdobycie karty poprzedza. Młody człowiek dowiaduje się jakie są zasady ruchu drogowego, co oznaczają znaki, stojące i poziome, jak zareagować, gdy dochodzi do kolizji czy wypadku. To dobry punkt startowy, aby dzieci miały więcej wyobraźni i zachowywały się w sposób bardziej bezpieczny - tłumaczy Grzegorz Jaroszewicz.

Przeczytaj też: Jak wygodnie poruszać się nie tylko po Gorzowie? Co powinno pójść do poprawki, a co jest jest dobre?

Jest teoria i praktyka

Egzaminy na kartę rowerową organizowane są w szkołach podstawowych. Najczęściej przeprowadza się je właśnie w czerwcu. W takich egzaminach uczestniczą także funkcjonariusze, którzy wykorzystują możliwość spotkania z uczniami, by nie tylko zweryfikować umiejętność jazdy i znajomość znaków, ale także przekazać cenne informacje na temat bezpieczeństwa.

Do policjantów docierają informacje, że popularność karty rowerowej wzrasta. Jest ona niezbędna do jazdy na rowerze i hulajnodze elektrycznej. Użytkowników tych pojazdów ciągle przybywa, dlatego policjanci ruchu drogowego chętnie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach. To okazja do rozmowy na temat bezpieczeństwa i sposobu wykorzystywania przez nich rowerów, hulajnóg czy innych środków transportu - mówi Grzegorz Jaroszewicz.

Uczeń, który chce zdać egzamin na kartę rowerową, musi zmierzyć się z część praktyczną i pisemną. Testy obejmują pytania dotyczące wyposażenia roweru, zachowanie wobec pieszego oraz pierwszej pomocy. W części praktycznej egzaminu należy wykazać się techniczną umiejętnością jazdy na rowerze. Młody człowiek powinien zatrzymać się w wyznaczonym miejscu, wykonać slalom między pachołkami, jechać w linii prostej oraz wykonać tak zwaną ósemkę.

Za brak karty grozi mandat


Nastolatek, który nie posiada karty rowerowej, a porusza się w strefie ruchu bez opieki dorosłego, może otrzymać mandat. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, który obowiązuje od tego roku, kara za jazdę rowerem lub hulajnogą bez odpowiednich uprawnień wynosi dwieście złotych. Poniosą ją oczywiście rodzice dziecka.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto