Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić pomidory? Termin jest ważny, ale musisz pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Sprawdź, o co zadbać, by mieć mnóstwo pomidorów

Katarzyna Józefowicz
Pomidory to jedne z najbardziej lubianych warzyw, są także bardzo zdrowe.
Pomidory to jedne z najbardziej lubianych warzyw, są także bardzo zdrowe. Varaporn_Chaisin/Getty Images
Pomidory uprawia się z przygotowanych wcześniej sadzonek (można je zrobić samemu lub kupić gotowe). Jednak z ich sadzeniem nie można się spieszyć, bo pomidory są wrażliwe na zimno. Jednak poza terminem sadzenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, jeśli chcemy mieć udane zbiory pomidorów. Sprawdź, co jest najważniejsze w uprawie pomidorów.

Spis treści

Pomidory w Polsce są jednymi z najpopularniejszych warzyw. Niestety ich uprawa nie jest zbyt łatwa. Pomidory to byliny, które należą do roślin ciepłolubnych. Jednak ze względu na brak mrozoodporności w naszym klimacie traktowane są jak rośliny jednoroczne.

Sadzonki pomidorów – jak je zrobić samodzielnie?

Ponieważ mają długi okres wegetacji, a ich nasiona do kiełkowania potrzebują ciepła, pomidory uprawia się z rozsady, przygotowanej pod osłonami. Nasiona wysiewa się wiosną (marzec-kwiecień) do pojemników wypełnionych podłożem do siewu i ustawia w miejscu widnym i ciepłym (ok. 22-24°C). Podłoże należy systematycznie nawadniać, pilnując, aby nie przeschło ani nie było mokre. Po ok. 2 tygodniach, kiedy pojawią się pierwsze siewki, temperaturę w pomieszczeniu trzeba obniżyć do ok. 16-20°C, a kiedy rośliny rozwiną pierwsze liście właściwe, przepikować je do pojedynczych doniczek.

Przygotowanie rozsady pomidorów w warunkach amatorskich jest dość kłopotliwe (rośliny cierpią m.in. z powodu małej ilości światła). Dlatego dobrym wyjściem jest ich kupno. Wiosną można zaopatrzyć się w silne, zdrowe i dorodne sadzonki u producenta lub na targu.

Polecamy też:

Kiedy sadzić pomidory

Pomidory są roślinami wrażliwymi na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. opady, wahania temperatur, susze itp.), dlatego najlepiej uprawiać je pod osłonami, gdzie można lepiej kontrolować warunki, w jakich rosną. Jeśli zdecydujemy się na uprawę pomidorów w warzywniku, wybierzmy bardziej wytrzymałe odmiany gruntowe. Zarówno do gruntu, jak i pod osłonami pomidory sadzi się w połowie maja.

Pamiętaj o zahartowaniu pomidorów!

Jeśli sami przygotowywaliśmy sadzonki, musimy pamiętać o ich zahartowaniu, czyli stopniowo przyzwyczaić je do warunków zewnętrznych (sadzonki kupowane w połowie maja najczęściej już są zahartowane). Około dwa tygodnie przed sadzeniem rośliny trzeba wystawiać na zewnątrz. Początkowo na kilka godzin, w zacisznym miejscu, które nie jest mocno nasłonecznione. Najlepiej ten czas zwiększać stopniowo, aż do „przenocowania” sadzonek na dworze. Weźmy jednak pod uwagę aktualną pogodę i nie wystawiajmy pomidorów, jeśli jest zimno (poniżej 10 st. C).

Warunki do uprawy dla pomidorów

Dla tych warzyw należy przeznaczyć ciepłe, słoneczne, zaciszne stanowisko i żyzną, próchniczą, wzbogaconą kompostem glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. Rozsadę sadzi się na miejsce stałe nieco głębiej, niż rosła dotychczas, co pozwoli roślinom lepiej się zakorzenić.

Jak podlewać i nawozić pomidory?

Przez cały okres wegetacyjny pomidory należy systematycznie nawadniać. Uwaga – unikajmy przy tym moczenia liści, bo to sprzyja chorobom grzybowym, na które pomidory są podatne. Ważne jest regularne nawożenie, najlepiej nawozami naturalnymi jak biohumus lub gnojówka roślinna (np. z pokrzywy, żywokostu) lub nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla pomidorów.

Uwaga na zapylanie pomidorów

Jeśli pomidory uprawiane są na otwartej przestrzeni, zwykle nie mają problemów z zapyleniem kwiatów (zapylają je owady i wiatr), ale pod osłonami trzeba im pomóc, bo owady i wiatr już nas w tym nie wyręczą. W tym celu możemy zapylać pomidory ręcznie pędzelkiem lub przez potrząsanie krzaczków, bądź zastosować opryski specjalnymi preparatami do tzw. hormonizacji (zawierają m.in. aktywatory wiązania owoców).

Jakie pomidory sadzić w ogrodzie

Odmian pomidorów jest wiele. Rośliny dostępne na rynku różnią się między sobą zarówno wymaganiami (odmiany szklarniowe i gruntowe), jak i wyglądem, czyli cechami morfologicznymi: wielkością, kształtem i barwą owoców oraz wysokością i formą wzrostu.

Najmniej pracochłonna jest uprawa odmian pomidorów tzw. samokończących (osiągają ok. 0,6 do 1,2 m wys.) oraz karłowych i krzaczastych (ok. 40-60 cm wys., polecane do uprawy balkonowej i pojemnikowej). Nie wymagają one szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznych przy uprawie pomidorów wysokich (nie potrzebują podpór, ogławiania ani usuwania tzw. wilków. Warto wiedzieć, że „wilki” to długie pędy, wyrastające w kątach liści z pędu głównego.

Pielęgnacja pomidorów wysokich

Pomidory wysokie rosną natomiast przez cały sezon i mogą osiągać nawet 2,5-3 m wys., przez co należy zapewnić im podpory (np. paliki) lub przywiązywać je do drutów rozciągniętych pod dachem szklarni czy tunelu. Pielęgnacja wysokich pomidorów jest dość pracochłonna, gdyż rośliny tworzą liczne „wilki”, które należy systematycznie usuwać (inaczej owoce będą małe i niezbyt liczne).

Z krzaczków należy też obrywać najstarsze liście znajdujące się na dole pędu, dzięki czemu rośliny więcej energii poświęcą na odżywianie owoców i będą mniej narażone na choroby grzybowe.

Na ok. 1,5 miesiąca przed zakończeniem uprawy, pomidory należy też ogłowić, obcinając wierzchołek pędu głównego nad ostatnimi zawiązanymi kwiatami i znajdującymi się ponad nimi 2-3 liśćmi. Pozwoli to zahamować dalszy wzrost roślin (następne owoce już nie zdążą się zawiązać i dojrzeć), które skupią się na odżywieniu już zawiązanych owoców.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić pomidory? Termin jest ważny, ale musisz pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Sprawdź, o co zadbać, by mieć mnóstwo pomidorów - RegioDom.pl

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto