Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim zostać w przyszłości? Żołnierzem czy kucharzem? Młodzi gorzowianie na targach edukacji

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Gorzowskie Targi Edukacyjne - Szkoły i Pracodawcy odbywają się już po raz czwarty.
Gorzowskie Targi Edukacyjne - Szkoły i Pracodawcy odbywają się już po raz czwarty. Jarosław Miłkowski
- Szkołę lepiej zobaczyć na własne oczy – mówią uczniowie, którzy odwiedzają IV Gorzowskie Targi Edukacyjne. Przez cały wtorek 14 marca odbywają się one w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej.

- Przyszedłem na targi, bo trzeba wybrać szkołę średnią, a ja jeszcze nie wiem, co chcę robić w przyszłości. Bardziej jednak skłaniam się ku technikum, dlatego chcę zobaczyć szkołę i to, jak ona funkcjonuje. W internecie nie zobaczę przecież tego, co się w niej dzieje – mówił nam we wtorek 14 marca przed południem Kacper Bystrek. To uczeń klasy VIII c Szkoły Podstawowej nr 21 na Piaskach, który wraz z innymi uczniami ze swojej szkoły przyszedł do Centrum Edukacji Zawodowej na IV Gorzowskie Targi Edukacyjne – Szkoły i Pracodawcy. Odbywają się one w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. W hali CEZiB-u wystawiają się m.in. licea oraz szkoły kształcące w zawodach usługowych, z kolei w warsztatach CEZiB-u prezentują się szkoły techniczne. Przy okazji można zobaczyć warsztaty samochodowe, a także samochód Tesla.

Targi edukacyjne trwają przez niemal cały wtorek - do 18.00. W pierwszych godzinach targi mogły odwiedzać szkoły. Z kolei od 15.00 jest możliwość swobodnego zwiedzania stoisk przez wszystkich chętnych - rodziców, mieszkańców Gorzowa i regionu czy tych, którzy są zainteresowani ofertą edukacyjną szkół oraz możliwościami współpracy z lokalnymi zakładami pracy.
- W drugiej części targów miały też miejsce pokazy umiejętności zawodowych przygotowanych przez uczniów szkół wystawiających się na targach – informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Więcej uczniów idzie do szkół

Jednym z wystawiających się jest gorzowski Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, w którym są klasy mundurowe (m.in. wojskowa), których uczniowie ubrani w mundury przyciągali do swojego stanowiska zwiedzających.

- Każda szkoła ma do zaoferowania inną specjalizację. Dobrze jest dla absolwentów szkół podstawowych, żeby w jednym miejscu mogli zapoznać się z ofertą szkół, a potem w trakcie „otwartych drzwi” w danej szkole mogli poznać więcej szczegółów – mówił nam Leszek Sokołowski, zastępca dyrektora Chemika, jak powszechnie mówi się o szkole przy ul. Czereśniowej. W rozmowie z naszym reporterem zwracał uwagę, że w tym roku będzie spora konkurencja wśród absolwentów podstawówek. Do szkół ponadpodstawowych będzie bowiem szło półtora rocznika uczniów. Uczniów będzie więc więcej niż zwykle. Szkoły szykują się więc do tego, zwiększając liczbę klas (przykładowo: przy Czereśniowej ma powstać kolejna klasa przygotowania wojskowego).

Łącznie w szkołach ponadpodstawowych w Gorzowie będzie czekać 3 087 miejsc dla absolwentów podstawówek. W czerwcu szkoły podstawowe w mieście opuści bowiem 1 667 uczniów. Kolejne 1 420 miejsc ma być dla uczniów spoza Gorzowa.

Czytaj również:
Karolina Kulczyńska z Bogdańca została finalistką Miss Polonia 2023

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto