Kolejne święto państwowe? Wszystko wskazuje na to, że będzie to 27 grudnia I to już w tym roku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Inscenizacja bitwy o Kargową
Inscenizacja bitwy o Kargową Mariusz Kapała
Czy 27 grudnia stanie się świętem narodowym? Wszystko na to wskazuje i stanie się to jeszcze w tym roku, a to za sprawą podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. W odpowiedzi na apel Wielkopolan. Wszak 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie…

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami samorządów oraz mieszkańców Wielkopolski, podczas którego został złożony apel w sprawie ustanowienia dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia – świętem państwowym. Apel cieszy się szerokim poparciem społecznym. Nie tylko wśród Wielkopolan, ale także Lubuszan. To w naszym województwie prężnie działa lubuski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który organizuje wiele uroczystości, konkursów i akcji propagujących historię.

Walki toczyły się w okolicy Kargowej, Babimostu...

Dlaczego akurat ten fragment naszych dziejów jest bliski Lubuszanom?
- Być może nie wszyscy wiedzą, ale walki w ramach Powstania Wielkopolskiego toczyły się również w okolicy Kargowej oraz Babimostu. Z kolei z terenów Zielonej Góry polska mniejszość słała powstańcom pieniądze, sprzęt oraz materiały wojenne. Dlatego my również mieliśmy swój udział w tych wydarzeniach - twierdzi Damian Bączkiewicz, wiceprezes lubuskiego TPPW. - Samo powstanie zyskało szerokie poparcie mas społecznych, brały w nim udział także kobiety oraz dzieci. Jako Polacy udowodniliśmy, że działając wspólnie jesteśmy w stanie zdziałać coś wielkiego. Choć w przestrzeni publicznej sporo się już mówi o tym powstaniu to jednak, kiedy prowadzimy ankiety lub warsztaty w szkołach to konkretna wiedza o nim pozostaje wciąż niewielka.
W Lubuskiem pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest ciągle żywa. Wystarczy przypomnieć sobie np. inscenizację bitwy o Kargową czy obelisk z okazji 90. rocznicy przeniesienia zwłok powstańców do Wielichowa, pomnik Dobosza na placu Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze, gdzie co roku organizowane są patriotyczne uroczystości, podobnie jak w drugiej stolicy województwa. Pamięć o tym ważnym w historii Polski wydarzeniu to także spotkania, wystawy, wycieczki organizowane m.in. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej.

Inscenizacja bitwy o Kargową
Inscenizacja bitwy o Kargową Mariusz Kapała

Święto państwowe to pomnik, który stawiają bohaterom Wielkopolanie

Apel w sprawie ustanowienia święta narodowego 27 grudnia cieszy się szerokim poparciem społecznym. Podpisało się pod nim dotychczas osiem tysięcy osób (m.in.: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński), a 163 jednostki samorządu terytorialnego z terenu województw: wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, (w tym Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego) podjęło uchwały popierające go.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że odpowiedni projekt ustawy zostanie niezwłocznie skierowany do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, z nadzieją, że pierwsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbędą się już 27 grudnia 2021 roku.
Święto państwowe upamiętniające dzień wybuchu powstania to pomnik, który Wielkopolanie stawiają bohaterom Powstania Wielkopolskiego, stanowiący jednocześnie część polskiej historii.

Inscenizacja bitwy o Kargową
Inscenizacja bitwy o Kargową Mariusz Kapała

Jedyne wygrane powstanie

Jak przyjął tę wiadomość wiceprezes lubuskiego oddziału TPPW Damian Bączkiewicz?
- Powstanie wielkopolskie było niezwykłym zrywem w historii Polski z dwóch powodów – do walki o polskość regionu stanęli bowiem przedstawiciele różnych opcji politycznych, wyznawcy wielu religii i osoby o różnym pochodzeniu społecznym, a na przebieg samych walk miał wpływ liczny udział kobiet w formacjach pomocniczych. Z drugiej strony, było to jedyne wygrane, na tę skalę, powstanie w dziejach naszego narodu, które zagwarantowało przynależność Wielkopolski do odradzającej się po I WŚ Polski mówi Damian Bączkiewicz. - Dzień rozpoczęcia powstania wielkopolskiego może i powinien być dziś symbolem zgody narodowej, która prowadziła nas do największych zwycięstw w naszej historii.
W sprawę mocno zaangażowana była poseł Jadwiga Emilewicz.
- Jestem bardzo zadowolona z przebiegu całej akcji. Po raz pierwszy z prezydentem Andrzejem Dudą na temat ustanowienia dnia 27 grudnia świętem narodowym rozmawiałam na początku tego roku. Nie trzeba było go długo przekonywać do tej inicjatywy. W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości Prezydent szczególnym patronatem obejmuje wszystkie kolejne rocznice związane z walką o niepodległość, w tym też Powstanie Wielkopolskie - mówi Jadwiga Emilewicz. - Dlatego jestem pewna, że jeszcze w tym roku cała Polska dzień 27 grudnia obchodzić będzie jako Święto Narodowe Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Szczególnie ważne jest tutaj podkreślenie tego, że powstanie to było zwycięskie. Sukces tego zrywu zawdzięczamy świetnej organizacji i ogromnej miłości do Ojczyzny wszystkich powstańców.
- Skąd takie zaangażowanie u pani poseł, która pochodzi z Krakowa? - pytamu.
- Zaangażowanie w tą sprawę wynika oczywiście z tego, że jestem posłem z poznańskiego okręgu. Od dwóch lat to na Poznaniu koncentruje się moja polityczna i społeczna aktywność - tłumaczy pani poseł. -= Poza tym historia Polski od zawsze leży w kręgu moich zainteresowań, a ze szczególną namiętnością śledzę losy naszego narodu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Historia dwudziestolecia była dla mnie inspiracją w wielu ministerialnych i poselskich działaniach. Choć rzeczywiście nie wywodzę się z Wielkopolski to tak jak z Warszawiakami przeżywam kolejne rocznice Powstania Warszawskiego tak i z Poznaniakami oddaję hołd wielkopolskim powstańcom.
Najważniejsze jest to by momenty chwały i zwycięstwa stały się elementem naszego wspólnego dziedzictwa bez względu na to z jakiego zakątka Polski pochodzimy. Inicjatywa ustanowienia nowego święta jest popierana ponad politycznymi podziałami, co cieszy mnie szczególnie
ZOBACZ TEŻ

POLECAMY TEŻ

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne święto państwowe? Wszystko wskazuje na to, że będzie to 27 grudnia I to już w tym roku - Zielona Góra Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie