Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec obchodów rocznic wyzwolenia. Mieszkańcy nie chcą czcić Armii Czerwonej

Zbigniew Jelinek
Szprotawa. Licencja CC 3.0
Szprotawa. Licencja CC 3.0 Mohylek
Do lamusa powędrowały obchody rocznicy wyzwolenia Ziem Zachodnich przez Armię Czerwoną. - Wtedy przyszło zniewolenie – mówią dziś osadnicy. Gdy władze Szprotawy uczciły 67. rocznicę wyzwolenia miasta, nie brakło głosów oburzenia.

- Jestem zniesmaczony tymi uroczystościami - mówi 72-letni Jan Poźniak, mieszkaniec miasta od 1946 roku. - Czyżby ci ludzie stracili pamięć i nie dociera do nich, co z Ruskimi do nas przyszło? Zniewolenie kraju, grabieże, terror, morderstwa i gwałty – wylicza zdenerwowany. - Nie można nad tym przejść obojętnie!

Ewa Batko, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Nowej Soli przyznaje, że daty wyzwolenia są datami dość kontrowersyjnymi. - Nie zapisały się chlubnymi literami – spostrzega.

Emocje pod pomnikiem i z powodu Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej
W Zielonej Górze trzy lata temu radni uchwałą wykreślili 15 lutego 1945 r. jako datę wyzwolenia miasta, przekształcając ten dzień w Dzień Pionierów. Miasto Gruenberg było wyzwalane przez czerwonoarmistów z 21 korpusu piechoty, wchodzącego w skład 1 Frontu Ukraińskiego - To dobre posunięcie – uważa prezes Stowarzyszenia Pionierów, Julian Stankiewicz. - Przyjechaliśmy tutaj do wyludnionego miasta i nikt z nas nie przypuszczał, że te miasto pozostanie naszą dozgonną ostoją. Zagospodarowaliśmy je własnymi rękoma.

Czytaj pełny tekst

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto