Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o Kartę Polaka. To dodatkowe wsparcie dla Ukraińców. Ale nie dla wszystkich

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Karta Polaka jest teraz łatwiejsza do zdobycia.
Karta Polaka jest teraz łatwiejsza do zdobycia. gov.pl
Karta Polaka łatwiejsza do zdobycia. Teraz składać wnioski i odbierać można ją w szesnastu urzędach wojewódzkich w całym kraju - między innymi w województwie lubuskim. Ta zmiana ma szczególne znaczenie dla uchodźców z Ukrainy, którzy żeby wyrobić dokument nie muszą wracać do ojczyzny.

Czym jest Karta Polaka?

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność obcokrajowca do Narodu Polskiego. Jej posiadacz może między innymi legalnie pracować bez konieczności posiadania specjalnego zezwolenia, korzystać z bezpłatnego systemu oświaty czy ulgi na przejazdy koleją. Jej przyznanie nie jest jednak tożsame z przyznaniem obywatelstwa polskiego.

Już nie trzeba wyjeżdżać

Do tej pory o Kartę Polaka w Polsce mogli ubiegać się jedynie Białorusini i to tylko w dwóch wyznaczonych urzędach wojewódzkich - podlaskim i lubelskim. Natomiast pozostali musieli udawać się po nią do konsulatów w swoich krajach. Z uwagi na wojnę wnioskowanie o taki dokument było praktycznie niemożliwe dla Ukraińców. To dlatego, że w tej sprawie musieliby pojechać do Lwowa czy Kijowa. Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozszerzyło katalog państw, którym przysługuje prawo do wnioskowania o takich kart w Polsce i uprawniło do przyjmowania wniosków o wydanie dokumentu wszystkie urzędy wojewódzkie w kraju.

Teraz można się o nią starać we wszystkich urzędach wojewódzkich w kraju. gov.pl

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie przyjmowaniem wniosków, wydawaniem kart, przedłużaniem ich terminu ważności, wymianą dokumentu lub wydawaniem duplikatów zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Karta nie jest dla każdego

Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność do Narodu Polskiego osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Może być ona wydana osobie, która w dniu składania wniosku:

  • nie posiada obywatelstwa polskiego
  • nie posiada zezwolenia na pobyt stały
  • jest bezpaństwowcem

Ubiegający się o taką kartę musi między innymi wykazać swój związek z polskością przez znajomość języka polskiego, a także kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów oraz wykazać, że jest narodowości polskiej lub co najmniej jedno z jego rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto