Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łaźnia w Gorzowie. To w tym basenie tysiące gorzowian uczyło się pływać. Wy też?

red.
Łaźnia miejska była basenem. Od 10 grudnia 2008 r. jest halą do tenisa stołowego
Łaźnia miejska była basenem. Od 10 grudnia 2008 r. jest halą do tenisa stołowego arch. GL/arch. ZGM
Jak ten czas szybko płynie... Wiecie, że w tym roku mijają 22 lat od chwili, gdy basen w łaźni został zamknięty?

Gdy kiedyś na naszym portalu Gorzów Wielkopolski naszemiasto.pl pokazaliśmy stare zdjęcia basenu stilonowskiego, kilka osób upomniało się o zdjęcia z łaźni. Obiecaliśmy spełnić te prośby. Bo łaźnia zasługuje na wspomnienie! Tym bardziej, że wielu gorzowian nie ma prawa pamiętać, że był tutaj wspaniały, klimatyczny, piękny basen.

Ważne zastrzeżenie: przedstawione w materiale zdjęcia pochodzą z archiwum GL oraz z kronik SP 17. Wspaniałą kolekcję z przebudowy basenu udostępnił nam z kolei Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (dziękujemy!). A informacje o łaźni zaczerpnęliśmy ze znakomitej książki Roberta Piotrowskiego „Volksbad Łaźnia Miejska 1930-2015” i z Archiwum Państwowego w Gorzowie. Prezentowaliśmy je już wcześniej, w różnym zakresie, na łamach „Gazety Lubuskiej”.

Wielka szczodrość przemysłowca

Łaźnię zbudowali Niemcy, jednak to Polakom służyła dłużej. Obiekt powstał z inicjatywy i dzięki wielkiej szczodrości landsberskiego przemysłowca Maxa Bahra. Choć nie tylko on sfinansował budowę łaźni - potrzebne było m.in. wypuszczenie akcji, by pozyskać pieniądze na inwestycje.
Pierwsze wizje i koncepcje budynku pochodzą z 1928 r. W tym samym roku pojawia się wzmianka o rozpoczęciu prac. Jednak nie chodziło wtedy jeszcze o wznoszenie czegokolwiek, a raczej o wyburzanie tego, co w miejscu inwestycji stało - pozostałości po folwarku. Wielkie otwarcie miało miejsce niedługo później, bo już 7 stycznia 1930 r.

Z tarasem do kąpieli… słonecznych

„Sercem obiektu był kryty basen pływacki (z wieżą i trampoliną) - o wymiarach 25 na 12 m, o przyjemnej barwie wody (...) z całym koniecznym zapleczem, jak: 38 kabin przebieralni (dodatkowo ponad 100 szaf na balkonie), prysznice - doskonale widoczny z umieszczonej wokół empory trybuny widokowej. Parter obiektu środkowego wykorzystano na szereg łazienek - wannowych i natrysków dwóch klas cenowych (rozdzielonych pod kątem płci), pomieszczenia kąpieli leczniczych, dziedziniec oraz taras do kąpieli słonecznych. Pierwsze piętro przeznaczono na kompleks saunowo-kąpielowy, określany jako łaźnia rosyjska i rzymska, z zapleczem do masaży, salę odpoczynku, kabiny przebieralni, szafy itd. (...) jakość wody stale kontrolowana była przez Pruski Instytut Higieny” –

czytamy w książce R. Piotrowskiego.

Basen działał do 2002 r.

Niemcy cieszyli się z łaźni zaledwie kilkanaście lat. Gdy Landsberg stał się Gorzowem obiekt dalej jednak funkcjonował. Jak pisze dyr. Archiwum Państwowego Dariusz Rymar,

15 maja 1945 r. mieszkańcom udostępniono 27 wanien i 8 kabin natryskowych. Trzy lata później, w maju 1948 r., uruchomiono - na próbę - basen. Ogłoszenie o tym wydarzeniu podpisał sam prezydent Gorzowa Zygfryd Kujawski

. Basen działał do 2002 r.
To oznacza, że najmłodsze pokolenie gorzowian nigdy nie miało okazji wykąpać się w łaźni.
Po tym, jak pływalnia została zamknięta, obiekt niedługo później - za 2 mln zł - przerobiono na halę sportową na potrzeby klubu tenisa stołowego. Oficjalne otwarcie hali do tenisa stołowego było 10 grudnia. Tyle że 2008 r.

Niezwykłą przemianę dokumentują zdjęcia z archiwum Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Dziś po kąpielowej i basenowej funkcji łaźni zostały nam zdjęcia i wspomnienia...

LUBISZ STARE WIDOKÓWKI GORZOWA? TO ZOBACZ TAKŻE:
Niewiarygodne, jak piękne było kiedyś nasze miasto. Gorzów sprzed lat oczarowuje!

Ulica Sikorskiego wyglądała kiedyś jak centrum Paryża. Nie wierzysz? Zobacz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto