Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Gorzowa uratowali 14-miesięczną dziewczynkę! Połknęła magnetyczne kulki - konieczna była operacja

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lekarze ze szpitala w Gorzowie apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na to, czym bawią się ich dzieci.
Lekarze ze szpitala w Gorzowie apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na to, czym bawią się ich dzieci. Pexels
Dokładnie sprawdzajcie, co kupujecie swoim małym pociechom - apelują do rodziców chirurdzy ze szpitala w Gorzowie. Szczególną uwagę zwracają na magnetyczne kulki. W ostatnich dniach do lecznicy trafiło kilkoro dzieci, które połknęły te niebezpieczne zabawki. To ważny przekaz zwłaszcza przed zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Dziecka, gdy dzieci obdarowywane są różnymi – często wyglądającymi niewinnie prezentami.

Klocki, monety, śrubki - dzieci wiedzione ciekawością świata często połykają niewielkie przedmioty, którą znajdują się w zasięgu ich rąk. Większość takich ciał obcych zazwyczaj przechodzi przez system trawienny maluchów nie powodując żadnych chorób lub wewnętrznych uszkodzeń.

- Połknięcie małej monety czy małego fragmentu plastikowej zabawki nie musi być groźne – mówi Tomasz Grzechnik, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej w gorzowskim szpitalu - Większość dzieci powinno te elementy wydalić w naturalny sposób.

Małe i śmiertelnie niebezpieczne

Jednak szczególnie niebezpieczne są magnesy. Spożycie takich elementów może spowodować poważny stan zapalny, pęknięcie jelit, a nawet doprowadzić do śmierci.

- W ostatnich dniach na nasz oddział chirurgiczny trafiło kilkoro dzieci, które połknęły niewielkie magnetyczne kulki. To magnesy o bardzo silnym działaniu przyciągającym, które mogą zrobić ogromną krzywdę. W przypadku naszej ostatniej pacjentki - ponad rocznej dziewczynki - poważnie uszkodziły przewód pokarmowy, doszło do licznych przedziurawień jelita i ciężkiego zapalenia otrzewnej. Konieczna była operacja - tłumaczy Tomasz Grzechnik.

Choć w tym przypadku wszystko skończyło się dobrze, to lekarze mają świadomość, że dzieci, które będą trafiać do szpitala w podobnym stanie może być więcej. Dlatego apelują do rodziców o rozsądny dobór zabawek dla pociech.

Należy zwracać uwagę na to czym bawi się maluch, dostosowywać zabawki do jego wieku i uważać na te, które może wykorzystać w inny niż przeznaczony sposób.

Przeczytaj też: Lepiej nie kupujcie tych zabawek dzieciom...

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Rodzice powinni zwrócić uwagę na brak elementów w zabawce. Jeżeli jest niekompletna, a nigdzie nie ma należących do niej części, należy bardzo uważnie obserwować dziecko.

- Trzeba sprawdzić, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem, czy się nie krztusi i nie sinieje – radzi Tomasz Grzechnik. - To są bardzo niebezpieczne objawy i jeśli się pojawiają dziecko wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że jeśli to będzie mały przedmiot to objawy nie muszą wystąpić od razu ale np. dopiero po kilku dniach. Niepokojące powinny być także zatrzymanie stolca, wymioty i silne bóle brzucha. Wywiad i świadomość tego, czym się bawiło dziecko jest kluczem do sukcesu, bo podobne objawy może dawać wiele innych chorób, od zwykłego zapalenia przewodu pokarmowego po zapalenie wyrostka -

Jeśli już dojdzie do połknięcia jakiegoś przedmiotu nie należy wywoływać wymiotów u dziecka czy podawać środków przeczyszczających – ostrzegają lekarze. Bo takie działanie może wywołać więcej szkody niż pożytku.

Wiele zabawek nie spełnia norm

W naszym kraju regularnie prowadzone są kontrole jakości zabawek. Niestety - wynika z nich, że nawet 1/3 z nich nie spełnia norm. Najgorsze są te tanie i wykonane z materiałów niskiej jakości, które można kupić na przykład na targowiskach. Niektóre zabawki mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy:

  • posiadają drobne elementy
  • mają długie sznurki, którymi dziecko może się udusić
  • emitują zbyt głośny dźwięk
  • posiadają ostre elementy
  • zawierają groźne ftalany lub inne związki szkodliwe

Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem warto bardzo dokładnie obejrzeć zabawkę i sprawdzić, czy nie ma w niej twardych, ostrych lub małych elementów, które mogą się łatwo oderwać. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na to, czy opakowanie zawiera instrukcje oraz ostrzeżenia w języku polskim, informacje dotyczące tego do jakiego wieku dziecka przeznaczona jest dana zabawka, a także oznaczenia zgodności z unijnymi dyrektywami. Poza tym warto sprawdzać zapach – naszą nieufność wobec przedmiotu powinien zwrócić szczególnie ostry i chemiczny aromat.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto