Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. 33 pary dzięki programowi in vitro mają szansę na potomka. To prawdziwy rekord ciąż. Takich dobrych wiadomości nam potrzeba

OPRAC.:
Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Już od paru lat samorząd województwa dofinansowuje procedury, by dać szansę Lubuszanom na potomka.
Już od paru lat samorząd województwa dofinansowuje procedury, by dać szansę Lubuszanom na potomka. Mariusz Kapała
Aż 33 pary z województwa lubuskiego doczekają się potomka, dzięki procedurze zapłodnienia in vitro w ramach samorządowego programu. To już kolejny rok, gdy projekt jest realizowany. Ale już dziś można śmiało powiedzieć, że mijające 12 miesięcy były rekordowe pod względem potwierdzonych ciąż.

– To rekordowa liczba ciąż! Ale też w 2020 r. na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja programu rozpoczęła się w 2018 roku. Wtedy to samorząd województwa lubuskiego podpisał umowę z jedną z klinik. By dzięki dofinansowaniu metody in vitro dać szansę Lubuszanom, którzy marzą o posiadaniu potomka. W 2018 roku wykonano 21 procedur. Dzięki temu na świat przyszło sześcioro Lubuszan. ]W 2019 roku wykonano 41 procedur. Efekt? 16 ciąż, w tym cztery bliźniacze.

- 15 grudnia bieżącego roku zakończono realizację "Programu polityki zdrowotnej – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego". Dobre wieści dotarły do Urzędu wraz ze sprawozdaniem i rozliczeniem końcowym - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

W ostatniej edycji programu wykonano 97 procedur in vitro

W tym roku do programu zgłosiło się 128 par.

[/lista]

- Jednak część z nich ze względu na panującą epidemię COVID-19, ciąże naturalne oraz inne powody osobiste – zrezygnowało z udziału w programie - wyjaśnia UMWL.

Ostatecznie, po przeprowadzaniu kwalifikacji medycznej, w programie uczestniczyło 85 par z Lubuskiego, udało się wykonać aż 97 procedur in vitro.

W ostatnich dniach potwierdzono 33 ciąże, w tym 4 wielopłodowe. Najwięcej par, które doczekają się potomka, było z Gorzowa Wielkopolskiego i z Zielonej Góry.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że wsparcie samorządu na leczenie niepłodności to dobry pomysł?

- Umowa z kliniką Invimed została podpisana na początku marca. Opierała na 499 tys. zł - wyjaśnia UMWL. - W budżecie na 2021 Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 500 tys. zł na kontynuację programu. Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania do procedury zapłodnienia było zakwalifikowanie pary przez realizatora.

Jakie główne warunki muszą spełnić pary, które chcą wziąć udział w programie samorządowym?

Zamieszkanie i zameldowanie pary na pobyt stały w naszym województwie,
niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną,
kobieta, która podejmuje się procedury, musi być w przedziale wiekowym 20-40 lat,
spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto