Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Będzie rozbudowa kopalni w Lubiatowie. Na inwestycje pójdą miliony!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Szykuje się rozbudowa kopalni ropy i gazu na północy województwa lubuskiego.
Szykuje się rozbudowa kopalni ropy i gazu na północy województwa lubuskiego. PGNiG
Kilkaset milionów złotych chce zainwestować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w rozbudowę dwóch kopalni ropy i gazu. Jedna z nich to Lubiatów na północy województwa lubuskiego.

Kilkaset milionów na inwestycje

W ciągu najbliższych czterech lat spółka zamierza zrealizować w lubuskim Lubiatowie oraz zachodniopomorskim Dębnie duży plan rozbudowy o wartości blisko siedmiuset milionów złotych. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę inwestycjom wydobycie ropy oraz gazu zostanie zwiększone, a funkcjonowanie obu kopalni przedłużone o kilkanaście lat.

Rozwój krajowego wydobycia ropy i gazu to jeden z naszych priorytetów. Angażujemy w to nie tylko znaczące środki inwestycyjne, ale również nasze bogate doświadczenie i najnowsze rozwiązania techniczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać zasoby każdego złoża, co ma duże znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz zrównoważonego wykorzystania nieodnawialnych zasobów energetycznych - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu spółki.

Obie kopalnie należą do największych instalacji wydobywczych w kraju. Eksploatuje się w nich ropę naftową oraz gaz ziemny, ale głównym produktem jest ten pierwszy surowiec. Łącznie w tych dwóch kopalniach wydobywa się blisko pół miliona ton ropy rocznie, co stanowi aż siedemdziesiąt pięć procent całej krajowej produkcji ropy przez spółkę.

Będą nowe odwierty i kompresory

Projekt rozbudowy kopalni w Lubiatowie, z której gaz wykorzystywany jest między innymi przez gorzowską elektrociepłownię, przewiduje podłączenie nowych odwiertów eksploatacyjnych oraz instalację kompresorów do zatłaczania gazu. Dzięki temu wydobycie tego surowca ma się zwiększyć do stu milionów metrów sześciennych rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. To dwa razy więcej niż obecnie. Choć ostatnie badania i analizy wykazały, że ze względów geologicznych w kopalni nie ma możliwości zwiększenia wydobycia ropy naftowej, to jednak realizacja inwestycji pozwoli ustabilizować wydobycie tego surowca.

Pomoże nawet sztuczna inteligencja

Spółka zapowiada, że do rozbudowy instalacji w obu kopalniach zamierza wykorzystać zaawansowane rozwiązania cyfrowe oraz najnowsze technologie. W realizacji inwestycji pomagać ma między innymi sztuczna inteligencja.

Polska nie jest krajem bogatym w ropę i gaz, dlatego chcemy najlepiej wykorzystać to, czym dysponujemy. Zaawansowane narzędzia cyfrowe pozwalają przeprowadzić symulacje różnych wariantów inwestycji i wybrać ten, który w długim okresie zapewnia największą efektywność poniesionych wydatków. Wykorzystując rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym możemy zautomatyzować prace analityczne, a jednocześnie skrócić ich czas oraz poprawić dokładność wyników - wyjaśnia Robert Perkowski, wiceprezes zarządu spółki ds. operacyjnych.

Takich inwestycji jest w regionie więcej

Inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju jest w regionie więcej. To również dobiegająca końca budowa gazociągu Baltic Pipe, czyli nowego i ważnego dla naszej gospodarki korytarza dostaw gazu z norweskich złóż. Kilkusetkilometrowy rurociąg powstał na dnie Morza Bałtyckiego, a jego lądowa część rozpoczyna się w okolicach miejscowości Niechorze i Pogorzelica w gminie Rewal. Stamtąd gaz trafi do tak zwanej tłoczni w Goleniowie, a później na południe Polski. Przez województwo lubuskie surowiec popłynie gazociągiem Goleniów-Ciecierzyce, który przebiega przez Strzelce Krajeńskie Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzynę, Pszczew i Przytoczną. Prace przy budowie tego najdłuższego, bo mierzącego ponad sto kilometrów, lądowego odcinka gazowej magistrali właśnie dobiegają końca.

To dla nas bardzo ważny kontrakt, zarówno ze względu na skalę - jesteśmy bowiem odpowiedzialni za wykonanie najdłuższego lądowego odcinka - jak i konieczność zapewnienia najwyższej jakości gazociągu. Jednocześnie udało nam się, mimo trudnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych i odpływowi ukraińskich pracowników, utrzymać wysokie tempo prac. Wszystko więc wskazuje na to, że budowany przez nas odcinek, wraz z obiektami towarzyszącymi, uzyska pozwolenie na użytkowanie już w lipcu. Cały projekt to strategiczny element infrastruktury naszego kraju, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa - mówi Artur Popko, prezes zarządu Budimex S.A., generalnego wykonawcy odcinka.

Zgodnie z zapowiedziami przesył gazu całym gazociągiem Baltic Pipe ma zostać uruchomiony w październiku tego roku.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto