Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie inwestycje startują w prestiżowym konkursie na modernizację roku

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuskie inwestycje stanęły do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku.
Lubuskie inwestycje stanęły do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku. Fot. materiały organizatora konkursu
Pierwsza na świecie kładka z łopaty turbiny wiatrowej w Szprotawie, nowe przedszkole i żłobek w Kłodawie oraz odnowiona Willa Wagenera w Kostrzynie nad Odrą. Między innymi te lubuskie inwestycje stanęły do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku. W sumie o ten prestiżowy tytuł walczy kilkanaście obiektów z całego regionu.

Promują ciekawe inwestycje

Ogólnopolski Konkurs Otwarty Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku to jedno z największych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć promujących najciekawsze inwestycje w kraju. Celem plebiscytu jest wyłonienie i nagrodzenie zadań budowlanych, które wyróżniają się szczególnymi walorami oraz wytyczają nowe trendy. Jego ideą jest także wspieranie działań służących ratowaniu obiektów i budowli dziedzictwa narodowego poprzez ich przebudowę oraz nadanie im funkcji użytkowej. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach głównych - nowe obiekty oraz modernizowane obiekty. Jury wybiera najciekawsze inwestycje spośród:

  • obiektów mieszkalnych
  • obiektów hotelarsko-turystycznych
  • obiektów przemysłowych i inżynieryjnych
  • obiektów użyteczności publicznej
  • obiektów edukacyjnych
  • obiektów kultury, sportu, zdrowia i rekreacji
  • obiektów ochrony środowiska
  • obiektów zabytkowych
  • elewacji i termorenowacji
  • najciekawszych modernizacji i adaptacje wnętrz
  • rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych
  • modernizacji dróg
  • modernizacji obiektów mostowych
  • obiektów sakralne
  • terenów zieleni

Willa wypiękniała po remoncie

Lubuszanie mogą mogą oddać swój głos między innymi na Willę Wagenera w Kostrzynie, która została zgłoszona w kategorii obiekty zabytkowe. Historyczny obiekt, który jeszcze przed wojną wybudował kostrzyński przemysłowiec, a później mieścił się w nim urząd miasta to jedna z architektonicznych perełek Kostrzyna. Niedawno budynek przeszedł generalny remont i obecnie mieści się w nim Dom Praktyk Twórczych, w którym działa kilka nowocześnie wyposażonych pracowni - litograficzna, linorytowa, ceramiczna, malarska, filmowa i fotograficzna wraz z ciemnią. To jedyne takie miejsce w regionie.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Willa Wagenera w Kostrzynie już niemal skończona. Kiedyś mieszkał tu fabrykant, a teraz zamieszka sztuka

Most, który powstał ze śmigieł

Do rywalizacji w ogólnopolskim konkursie stanęła również jedyna na świecie upcyklingowa kładka na łopacie turbiny wiatrowej w Szprotawie. Ponad dwudziestometrowa konstrukcja opiera się na dwóch połączonych śmigłach wiatrowej turbiny. Innowacyjna przeprawa powstała w miejscu starej i zniszczonej kładki, która od dawna nie spełniała już wymogów bezpieczeństwa. Miasto chciało, aby nowa konstrukcja była wyjątkowa, dlatego do jej budowy wykorzystano niekonwencjonalne materiały. Pomogła jedna z lokalnych firm, która w sposób nowatorski wykorzystuje własne patenty na nadanie drugiego życia ekologicznie problemowym zużytym elementom turbin wiatrowych.

Energia prosto ze... ścieków

W październiku ubiegłego roku zakończyła się zakrojona na szeroką skalę rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zielonej Górze Łężycy. Powstała tam instalacja do fermentacji beztlenowej osadów z odzyskiem biogazu. Wielomilionowa inwestycja pozwala nie tylko na ekologiczne i przyjazne środowisku zagospodarowanie osadów ściekowych, ale jest też przy tym źródłem czystej, odnawialnej energii.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Zielona Góra.
Rozbudowa oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Zielona Góra. Fot. materiały organizatora konkursu

Przedszkole i żłobek jak z marzeń

Wielka i kosztowna, bo warta blisko szesnaście milionów złotych inwestycja była długo oczekiwana w gminie Kłodawa. Szczególnie przez mieszkańców, których z roku na rok przybywa. Przybywa też dzieci, dla których poprzednie przedszkole było już po prostu za ciasne. Nowy budynek - choć parterowy - jest naprawdę ogromny. Ma ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Ale nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz robi duże wrażenie.

Budowa żłobka i przedszkola w Kłodawie przy ulicy Wojcieszyckiej.
Budowa żłobka i przedszkola w Kłodawie przy ulicy Wojcieszyckiej. Magda Marszałek

W środku znajduje się w sumie dziewięć sal - każda z osobną łazienką i odrębnym wyjściem na zewnątrz. Co ważne - dwa pomieszczenia to sale żłobkowe. Dlaczego jest to tak istotne? Bo do tej pory w gminie nie było żadnego publicznego żłobka. Jest to jeden z najnowocześniejszych placówek oświatowych na terenie województwa lubuskiego.

W sumie w ogólnopolskim konkursie startuje czternaście inwestycji z terenu województwa lubuskiego. Które jeszcze stanęły do rywalizacji? Zobaczcie w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto